To z pewnością Was rozbawi, a może i zaskoczy. Dziś (14.12) obchodzimy Dzień Małpy. Na portalu PolskaMowi.pl specjaliści z wrocławskiego ZOO prezentują garść ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach.

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

  1. Małpy dzielimy na te pochodzące ze starego świata (Azja i Afryka) oraz z nowego świata (Ameryka Południowa).
  2. To wie już chyba każde dziecko, że człowiek jest spokrewniony z szympansem w ponad 98%.
  3. Najmniejszymi małpami są pigmejki (120-140 g), a największy jest mandryl, który osiąga wagę nawet 35 kilogramów. (małpy człekokształtne nie biorą udziału w tym rankingu).
  4. Obecnie znanych jest ponad 260 gatunków małp. To może jednak nie być zamknięta lista, gdyż zaledwie pięć lat temu opisano nowy gatunek – koczkodan sowiolicy. Jest więc szansa na kolejne…
  5. Odkryta niedawno małpa – rokselana białobroda kicha, kiedy pada deszcz.
  6. Małpy rozumieją pisane liczby, co więcej – potrafią nawet liczyć.
  7. Naukowcy zaobserwowali samicę uczącą swoje młode nitkować zęby.
  8. Wbrew powszechnej opinii, ludzie nie pochodzą od małp. Łączy nas raczej wspólny przodek sprzed 25-30 milionów lat.
  9. Rekordowo długi ogon należy do samicy czepiaka. Jej ciało ma długość około 60 centymetrów, a ogon nawet 90 cm. Jest on w stanie udźwignąć ciężar samego zwierzęcia i jednocześnie jest na tyle sprawny, aby podnieść z ziemi orzeszek.
  10. Mandryl ma dłuższe kły niż lew.
  11. Najszybszą małpą jest patas. Może osiągnąć prędkość 55km/h.
  12. Makak japoński jest gatunkiem, występującym najbardziej na północ. Jest zdolny przetrwać w metrowych zaspach śniegu, w temperaturze do – 15 stopni Celsjusza. Uwielbia wygrzewać się w gorących źródłach.
  13. Małpy są bardzo wokalne – głos służy im do komunikacji, a najgłośniejszą z nich jest wyjec. Zadziwiające jest, że im głośniejszy osobnik, tym mniejsze ma jądra i mniej wartościową spermę.
  14. Pawiany posługują się językiem, obejmującym ponad 30 odgłosów. Porozumiewają się też wzruszając ramionami lub mlaszcząc.
  15. Na wyspie Yakushima małpy oporządzają i dzielą się jedzeniem z jeleniami w zamian za podwózkę.
  16. Gatunkowi rezus zawdzięczamy wiedzę o krwi i oznaczenie Rh (od „Rhesus”).
  17. Nosacz to jedyna małpa, która przeżuwa pokarm jak krowa.
  18. Amerykański biolog George B. Schaller w latach 60. zamieszkał w dżungli z rodziną goryli – w swojej pracy „Rok wśród goryli” opisał je jako pogodne i wspaniałe małpy, co zmieniło powszechny pogląd o gorylach. Wcześniej uznawano je jako straszne zwierzęta.

PolskaMowi.pl wraz z wrocławskim ZOO przypomina i apeluje: Mimo, że uwielbiamy te zwierzęta i że są one nam tak bliskie genetycznie, codziennie przyczyniamy się do ich zagłady. Zagraża im kłusownictwo, fragmentacja siedlisk, wycinka lasów. Do tego wciąż na całym świecie wykonuje się na małpach badania. Nie bądźmy obojętni na ich los, jeśli nie chcemy by zniknęły z naszej planety! W dniu ich święta zachęcamy do wsparcia jednego z projektów ochroniarskich, dotyczących niezwykle rzadkich langurów Delacour’a http://www.eprc.asia/about-us/who-we-are

AK

fot. oprócz zdjęcia głównego ZOO Wrocław

anna.krzesinska@polskamowi.pl

 

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”13173,13174,13181,13178,13176,13177,13180,13183″ fullwidth=”off” show_title_and_caption=”on” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_all_caps=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]