Większość z nas ma internetowe konto pocztowe, bankowe czy społecznościowe. Czy jednak hasła, które chronią do nich dostępu spełniają swoją rolę? PolskaMowi.pl prezentuje ranking najpopularniejszych, a tym samym najgorszych haseł i pomaga wybrać te bezpieczne!

Pracujący dla Microsoftu ekspert ds. bezpieczeństwa Troy Hunt umieścił na swoim koncie ponad 300 milionów haseł, które na przestrzeni lat wyciekły do sieci. Znajdziecie je tutaj.

            Wśród najczęściej wybieranych, a więc najprostszych i tym samym najgorszych haseł znalazły się m.in.: „123456”, „qwerty”, „123456789”, „password”, „111111” „polska” czy „misiek”.

            Jak więc się zabezpieczyć przed atakiem hakerów? Na PolskaMowi.pl ekspert poleca jak stworzyć mocne hasło, które trudno będzie rozszyfrować.

            – Mocne hasło powinno zawierać małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Aby łatwo było jednak takie hasło zapamiętać, warto, aby litery układały się w słowo, ale takie, które nie występuje w słowniku. Na przykład „Oblatuki” – łatwo zapamiętać, a wyraz taki nie istnieje.  Do tego warto dodać wspomniane wyżej cyfry i znaki np. obLatuki379@.  Co ważne, cyfry także można dobrać takie, które są łatwe dla nas do zapamiętania. Unikajmy jednak dat urodzin itp., ponieważ te mogą być proste do odgadnięcia. Otacza nas jednak wiele liczb, np. liczba kilometrów z domu do pracy czy cena naszej ulubionej pizzy. Takie skojarzenia ułatwią nam ich zapamiętanie. Według różnych zasad bezpieczeństwa mówi się, że hasła powinno zmieniać się raz na kwartał lub co pół roku. Pamiętajmy jednak, że częsta zmiana haseł kusi, aby nosić przy sobie notes z zapisanymi hasłami, co jest zaprzeczeniem bezpieczeństwa. Dlatego lepiej nieco rzadziej zmieniać hasła, ale nie zapisywać ich w notesie, który możemy zgubić – podkreśla w rozmowie z reporterką portalu Jan Szurek, specjalista ds. IT. – Hasła do poczty elektronicznej, internetowego konta czy serwisów społecznościowych powinny być od siebie różne. Niestety, wciąż zdarzają się dziury w systemach bezpieczeństwa i hasła wyciekają. Jeśli wszędzie używamy takiego samego hasła, to po takim wycieku przestępcy mając dane np. do portalu społecznościowego mogą zalogować się do poczty e-mail, banku, itd. – podsumowuje nasz ekspert.

            A Wy macie mocne hasło czy musicie zastanowić się nad jego zmianą?

Anna Krzesińska