Felinoterapia  to  jedna z metod zooterapii polegająca na kontakcie osoby poddawanej terapii z kotem. Nazwa wywodzi się od łacińskiego określenia kota  – felis i greckiego therapeia oznaczającego leczenie bądź opiekę.

Felionoterapia jest formą terapii kontaktowej.   Badania przeprowadzone przez naukowców  udowodniły, że puszysty przyjaciel faktycznie ma dobry wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Już samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu co kot uspokaja nas, ponieważ organizm wytwarza na widok pupila oksytocynę co powoduje uczucie szczęścia, a jednocześnie obniża poziom hormonu stresu. Ale  to nie wszystkie zalety naszego kontaktu z kotem. Ponieważ gdy go głaszczemy spada nam ciśnienie. Poza tym dzięki posiadaniu zwierzaka w domu skupiamy się na nim, a nie na naszych negatywnych myślach. Dlatego  koty łagodzą objawy depresji. Zwierzaki te powodują również, że od dawna męczący nas ból łagodnieje, ponieważ wytwarzane są przez człowieka endorfiny, które łagodzą ból. A dzieje się to podczas głaskania kota.

Zastosowanie zwierząt w terapiach leczniczych jest coraz popularniejsze zarówno w Polsce jak i  na całym świecie i  nosi nazwę zooterapii.  Od wielu lat z powodzeniem funkcjonują w Polsce  dogoterapia jak i bardzo popularna hipoterapia.  Znacznie mniejszym powodzeniem cieszy się wciąż felinoterapia, czyli tak zwana terapia kotem, a  koty rzeczywiście potrafią pozytywnie wpływać na ludzkie zdrowie.

Wiele słyszy się  o kotach, które wyczuwając choroby czy ból, kładą się w konkretnym miejscu, ogrzewają  ciało swojego opiekuna i  pomagają w ten sposób w leczeniu.  Zwierzęta odgrywają także wielką rolę integracyjną. Przymilny, mruczący  kot staje się obiektem zainteresowania nawet największych milczków i odludków oraz  tematem rozmów i troski o pupila  większości pacjentów.

W Polsce wciąż mało popularna jest  felinoterapia,  a za granicą jest podstawą terapii wspomagających leczenie autystycznych dzieci, osób chorych psychicznie oraz starszych osób. Pomocna bywa nawet przy resocjalizacji więźniów w zakładach karnych.

Felinoterapia najczęściej stosowana jest w procesie leczenia dzieci, ale równie dobrze zdaje egzamin podczas leczenia osób dorosłych.

Jak potwierdzają naukowcy z wielu krajów na świecie  w domach spokojnej starości, w których mieszkają koty, pacjenci są w znacznie lepszej kondycji, a tym samym żyją dłużej.

Jak można wyjaśnić pozytywny wpływ kotów na zdrowie człowieka? Otóż jak przypuszczają naukowcy, kluczowe znaczenie ma mruczenie kota.  Kocie mruczenie wywołuje wibracje, które do złudzenia przypominają te, które  wykorzystywane są w nowoczesnej ortopedii, a towarzyszący mruczeniu dźwięk w specyficzny sposób działa  na nasz mózg,  zmniejszając   stres oraz powodując wydzielanie  hormonu szczęścia i spokoju.