Jest dostępna niemal wszędzie. Przechodzimy obok niej codziennie nawet nie zastanawiając się nad jej istnieniem, ponieważ jest chwastem. Polskamowi.pl przybliża właściwości tej rośliny.

 

Babka lancetowata jest   niepozorną roślinką,  która zajmowała  bardzo ważne miejsce w domowych apteczkach naszych babć. Występuje w stanie dzikim niemal w całej Europie, w Afryce Północnej oraz w Azji Zachodniej.   Jest  ona rośliną znaną od bardzo dawna w lecznictwie. Babka lancetowata charakteryzuje się szeregiem prozdrowotnych właściwości i jest polecana osobom w każdym wieku. Jedyne przeciwwskazania to alergia na babkę, lub jakikolwiek składnik stosowanych mieszanek. Dlatego  warto poznać bliżej jej  właściwości lecznicze i korzystać z jej licznych walorów zdrowotnych.

Mamy kilka   rodzajów tej rośliny, ponieważ rodzina babkowatych jest dość spora. Jest zatem babka zwyczajna, lancetowata, piaskowa i jajowata.  Różnią się między sobą głównie kształtem liści, które w zależności od gatunku są  długie i szpiczaste, okrągłe albo owalne. Natomiast kwiaty babki są do siebie bardzo podobne. Są to na długiej łodyżce bez listków, wyrastające z rozety liściowej, niepozorne  kwiatostany.

Babka lancetowata, a dokładnie jej liście,  ta najbardziej ceniona przez zielarzy zawiera dużo związków śluzowych, karoten, witaminy C i K, kwasy organiczne, garbniki, awonoidy oraz takie minerały jak sole magnezu, potasu, cynku i sodu.

Roślina ta działa przeciwzapalnie na śluzówkę w organizmie człowieka, a także poprawia krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Ale to nie wszystkie właściwości babki lancetowatej, również   ma działanie łagodzące kaszel (działa wykrztuśnie), a także pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych, ponieważ działanie liści babki polega na rozkurczaniu mięśni gładkich górnych dróg oddechowych. Wykazuje również właściwości  bakteriostatyczne, ale musi to być świeży surowiec z liści babki w postaci soku.

Kolejne działanie to przyśpieszenie gojenia ran oraz wszelkich podrażnień skóry, a także odwar z liści babki może być wykorzystany zewnętrznie do przemywania oczu  podczas zapalenia spojówek. Z babki lancetowatej można przygotować okłady, napary, syropy i ekstrakty.

Babka lancetowata wchodzi  w skład wielu preparatów ziołowych stosowanych w schorzeniach oskrzeli i kaszlu, działających wykrztuśnie i rozrzedzających wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.  Szczególnie polecana jest osobom palącym, ponieważ doskonale zwalcza  kaszel palacza. Jest również składnikiem  wielu kosmetyków, które  oczyszczają i łagodząc podrażnienia skóry.

Zielarze polecają okłady z liści babki na trudno gojące się rany, wysypki, stłuczenia i opuchnięcia a także nawet na oparzenia. Taki okład powinien być zrobiony ze świeżych liści babki rozłożonych na gazie, przymocowany plastrem lub bandażem i powinien pozostawać  w miejscu zmienionym chorobowo  około 6-8 godzin.

Z kolei napar z liści babki lancetowatej  robimy z suchych liści tej rośliny. Łyżkę suchych liści babki należy zalać  szklanką wrzątku, doprowadź do wrzenia i pod przykryciem gotować  przez 5 minut. Odstawić  do naciągnięcia na 15 minut i przecedzić. Należy go  pić 2 razy dziennie.

Babka lancetowata to również znakomity składnik sałatki a także dodatek do babek i placków ziemniaczanych.

Liście babki mogą być stosowane jako składnik sałatki – opłukane, surowe liście wystarczy wymieszać z sałatą.

Pod zmieloną postacią liście babki można dodać  do placków i bab ziemniaczanych (dodajemy je do masy), a siekane wzbogacą smak  gotowanych przez nas zup.

Można również  smażyć liście babki dodając cukru lub soli, a więc na słodko lub słono. Idealnie nadają się do smoothies czyli lekkich, orzeźwiających napojów owocowo – warzywnych.

No i na koniec  trzeba dodać, że babka lancetowata służy nie tylko ludziom, ale także kanarkom, ponieważ nasiona tej rośliny są dla nich największym przysmakiem.