Podłoga jest bardzo ważna w naszym domu, ważniejsza jak już pisałam od ścian, co najmniej tak samo ważna jak meble, okna, drzwi. Polskamowi.pl radzi czym się kierować przy wyborze podłogi.

Kamień to  piękny, naturalny materiał podłogowy. Mamy  do wyboru granit, bazalt, marmur, piaskowiec czy kamień polny. Wybór zależy od naszych potrzeb i fantazji projektanta. Granit to najtwardszy kamień stosowany we wnętrzach. Jest to skała, krystaliczna, głębinowa. Ze względu na wysoką cenę i ograniczone występowanie w naturze stosowany był głównie na pomniki. W Polsce szary strzegomski granit był wykorzystywany jeszcze do wykonywania niezniszczalnych nawierzchni drogowych, obrzeży, drobnych elementów architektonicznych, okładzin elewacji. Od momentu sprowadzania różnorodnych estetycznie granitów z Włoch, Szwecji z piękną kolorystyką i użyłowaniem, zaczęto go coraz chętniej wprowadzać we wnętrzach doceniając jego ponadczasowość. Kolejny to marmur – zlepieniec – budzący od wieków zachwyt nad jego wyglądem.

Posadzki marmurowe są piękne, eleganckie, potrafią zdominować swoją urodą całe wnętrze. Grecja, Włochy to kraje w Europie obfitujące w złoża marmuru. Mamy więc ściany kościołów wyłożone mozaikami marmurowymi, kolumny, gzymsy budowli, a nawet całe place i uliczki wyłożone tym kamieniem. Jest on mniej trwały od granitu, wyciera się i matowieje co nie przeszkadza go stosować powszechnie tam gdzie chcemy uzyskać elegancję, piękno i ponadczasowość.

Posadzki mogą być wykonywane z małych nieobrobionych kostek, ale i wielkich szlifowanych i polerowanych płyt. Wybór zależy od oczekiwanego efektu estetycznego, a ostateczne wrażenie od pomysłu projektanta i jakości wykonawcy.

Chętnie wykładamy marmurem schody, tarasy, reprezentacyjne salony stosując jeden rodzaj marmuru lub łącząc go z innym. Marmurowe mozaiki zdobią kościoły i pałace, ale coraz częściej nasze hole i łazienki.

Wszystko oczywiście zależy od potrzeb i możliwości finansowych, ale wysiłek finansowy jest niejednokrotnie wynagrodzony efektem i wygodą wynikłymi z zastosowania niedużej nawet płyty marmurowej. Czasem może to być spocznik przed drzwiami wejściowymi, czasem fragment wokół kominka. Popularne są cienkie 1 cm płytki podłogowe nie  wymagające w kładzeniu sprawności kamieniarza, tańsze od stosowanych najczęściej na posadzki płyt o grubości 2 cm. Kamień, zwłaszcza płyty, układamy dla dobrego efektu bez fugi – na styk. Najtańszy – Białą Carrarę chętnie stosujemy też na parapety okienne i blaty w łazienkach.

Posadzki kamienne mogą też być wykonywane z mniej trwałego piaskowca. Naturalne zużycie tego materiału musi być wpisane w zaplanowany wyraz estetyczny. Tańszą posadzkę uzyskamy z łomu marmurowego. Piaskowiec i łom marmurowy są idealne na tarasy, hole, schodki wejściowe. Jeszcze tańsza pomysłowo ułożona jest posadzka z drobnych kamieni polnych. Tylko od naszej pomysłowości i fantazji zależy w jaki inny sposób wykorzystamy kamień na posadzki.

Drogi i trudny w obróbce kamień uzupełniła ceramika i terakota. Hiszpania i Włochy to główni producenci tego materiału w Europie. Na nich wzorują się inni jak chociażby nasi polscy wytwórcy. Tak jak w dziedzinie odzieży obecnie panuje tu pełna dowolność  w wyborze rodzaju, gatunku, wielkości i sposobu ułożenia ceramiki. Mamy więc granitogresy – duże płyty z mielonego granitu, matowe i polerowane. Cechują się one dużą twardością, odpornością na ścieranie i są mrozoodporne. To umożliwia wykładanie nimi nie ogrzewanych garaży, tarasów, schodów wejściowych, holi. Zwolennicy  technicznego, nowoczesnego wyglądu mogą nawet zastosować je w salonach, kuchniach i łazienkach. Problemem jest ich cięcie – jest to bardzo twardy materiał, wymaga profesjonalnej piły chłodzonej wodą.

Pamiętać należy jedynie o tym, że i podłoga z kamienia i z gresów czy terakoty jest podłogą zimną, co nie zawsze jest przyjemne w naszym zróżnicowanym klimacie . Możemy założyć pod taką posadzkę ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne i zlikwidować niepraktyczny zimą chłód posadzki. Zwolennicy posadzek ciepłych mają jeszcze do wyboru wykładziny dywanowe. Rodzaje podłóg to jedna sprawa a wybór do konkretnego wnętrza to druga. Jedynym ograniczeniem jest dzisiaj nasza fantazja i możliwości finansowe. Pamiętajmy, że to bardzo ważny element wykończenia wnętrza, to baza, od której wychodzimy w kierunku meblowania  i wyposażania pomieszczeń. Można je jak widać zrobić niewielkim kosztem, ale i włożyć w nie dużo pieniędzy. W obu wypadkach warto, aby wybór był przemyślany również dlatego, że nie zmieniamy jej nawet co parę lat.

magister sztuki architekt wnętrz

Małgorzata Lis – Naskręt