Czy wiesz, że Polacy zjadają co roku ok. 145 milionów kilogramów ciastek, co oznacza średnio 3,8 kg na osobę. Okazuje się, że to wcale nie tak wiele.

Czym kierujemy się kupując je? Przede wszystkim smakiem i jakością, a zdecydowanie mniej ceną.

Na tle innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej wypadamy dość mizernie i okazuje się że jemy mało ciastek.  Czesi  i Słowacy  średnio zjadają  5,5 kg na osobę, a  Węgrzy 4,7 kg.

Ale Europa Środkowo-Wschodnia  i tak słabo wypada na tle  np. w Wielkiej Brytanii gdzie zjadają 13,6 kg na osobę  czy  Włoch -10,5 kg na osobę.

Najbliższe prognozy pokazują, że konsumpcja ciastek w kolejnych latach będzie wzrastała i w 2020 roku znajdzie się na poziomie 4,1 kg na osobę, co spowodowane jest zmianą wzorców konsumpcji. Po prostu niektóre posiłki zastępujemy np. śniadanie ciastkami z błonnikiem lub z ziarnami  zbóż.

Polacy traktują ciastka jako grupę przekąsek, którymi można poczęstować  znajomych lub gości. Ale najwięcej ciastek zjadamy w pracy, ponieważ są one wygodną nie wymagającą poświęcenia czasu na przygotowanie przekąską i tu trzeba dodać, że ciastka  jedzą  chętniej panie niż panowie. Udział kobiet wśród konsumentów wynosi 60 proc.  Jakie ciastka jemy najchętniej ? okazuje się, że  markowe – znanych firm.

 

Skomentuj