Psy są uważane za największych przyjaciół ludzi okazuje się jednak, że jeszcze wielu rzeczy o nich nie wiemy.

Chociaż psy zostały udomowione około 33 tysięcy lat temu, to do dziś zachowały swoje pierwotne instynkty. Silny instynkt stada u psa powoduje, że uważa on swojego właściciela za przywódcę.
Psy dojrzewają i stają się dorosłe szybciej niż ludzie. Osiągają równowartość dwudziestu jeden lat, licząc wiek człowieka, gdy kończą zaledwie dwa lata. Później proces ten spowalnia się  i liczymy inaczej  cztery   lata  życia człowieka to  rok życia czworonoga.
Najdłużej żyją czworonogi, które ważą kilkanaście kilogramów, często osiągają wiek nawet kilkunastu lat. Najkrócej   żyją   zwierzaki o wadze powyżej 45  kilogramów te największe i  są uważane za stare już w wieku sześciu – siedmiu lat.

Badania   dowiodły, że psy z łatwością potrafią odczytać emocję na twarzy swojego właściciela co powoduje znakomity kontakt pomiędzy czworonogiem i jego panem. Psy posiadają dwa razy więcej mięśni do poruszania uszami niż ludzie. To  pozwala słyszeć psom odgłosy z czterokrotnie większej odległości niż nam  ludziom. Używając tych mięśni wyrażają ponad 100 emocji jakie towarzyszą twarzy człowieka. Również psi ogon ma swój własny język. Kiedy twój pupil macha ogonem to jest szczęśliwy, ale już  machanie nisko ogonem  równoznaczne jest z tym, że psy najprawdopodobniej czują się niepewnie, z kolei szybkie ruchy ogonem, którym towarzyszy napięcie mięśni lub rozszerzone źrenice mogą sugerować agresję.

Wiele było  dyskusji  wśród naukowców  na temat rozróżniania przez psy kolorów, jednak badania  pokazały,  że psy odróżniają kolory, ale o wiele gorzej niż człowiek. Mogą odróżnić żółty i niebieski, ale czerwony i zielony widzą jako żółto-szary.

Bardzo ważnym organem  i mającym  dla psa ogromne znaczenie jest nos, który jest na ogół  wilgotny. To właśnie dzięki wilgotności nosa  pies potrafi  określić skąd dobiega zapach. Poza tym im pies ma dłuższy nos, tym bardziej efektywny jest jego system schładzania, bo właśnie przy pomocy nosa pies schładza się dysząc. Psy pocą się tez przez opuszki łap.

Warto pamiętać o tym, że  żołądki psów małych ras są wielkości orzecha włoskiego w związku z czym nie należy ich przekarmiać.

Na pytanie  czy pies posiada szósty  zmysł trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć,  ale chyba tak, ponieważ  w badaniach na temat zachowania zwierząt aż 70% właścicieli stwierdziło, że ich psy  nerwowo zachowują się przed nadejściem burzy, sztormu czy wichury, a ponad 40% zauważyło, że ich czworonogi prezentowały niecodzienne, zachowania tuż przed jakimś złym zdarzeniem.

Na co dzień możemy zaobserwować jak ważna jest kwestia zapachu dla naszych psich kompanów. Psy notorycznie wąchają się nawzajem właśnie po to by zidentyfikować inne osobniki a  ich własny zapach służy z kolei  do tego by  zaznaczać terytorium.

I  uwaga, bardzo ważna rzecz  psom, podobnie jak i ludziom, szkodzi dym papierosowy. Może on wywołać u nich choroby dróg oddechowych, alergię i raka płuc.
Prawdą jest, że psy potrafią odczuwać zazdrość, ponieważ  w ich organizmie wytwarzana jest oksytocyna odpowiedzialna za umiejętność wyrażania uczuć.

Psy myślą na poziomie dwuletniego dziecka i mogą się uczyć. Im mądrzejsza rasa, tym więcej komend może zapamiętać.

Warto tez wiedzieć czemu psy zanim położą się na posłaniu lub w łóżku z panem (co się często zdarza) kręcą się w kółko i drapią podłoże. Wynika  to prawdopodobnie z tego,  że w naturze to instynktowne zachowanie  symbolizuje zagrzebywanie się w wysokiej trawie, aby spokojnie i bezpiecznie się wyspać. Więc aby pies czuł się komfortowo trzeba mu na to pozwolić .

I jeszcze na koniec  kilka słów o najmniejszych psach świata czyli  Chihuahua. Ważą one jedynie 3 kg. Wywodzą się prawdopodobnie od psów zwanych Techichi i Xolo, hodowanych przez azteckich władców.

Psiaki te są tak maleńkie, że częstym problemem szczególnie w Ameryce jest porywanie ich z podwórek przez ptaki drapieżne.