Nie ma nic lepszego od kromki świeżo upieczonego chleba z pachnącą skórką, jeszcze ciepłego.

Chleb  pojawił się w  jadłospisie ludzi już ponad 12 tysięcy lat temu. Ale nie miał on takiego wyglądu i konsystencji jak dzisiaj. Pierwsze pieczywo przypominało swoją konsystencją rozwodnioną pastę w skład, której wchodziła woda i ziarna różnych zbóż. Pierwszy bochenek chleba został znaleziony  przez archeologów   na Krecie i pochodzi sprzed  6 tysięcy lat.  W starożytnym Rzymie funkcjonowało już około 300 piekarni, w których wypiekane były różne rodzaje pieczywa. Chleb znany w starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku, raczej zbliżony był do podpłomyka,  macy lub cienkiego podkładu pod pizzę. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i zapewne stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem.

Chleb  bardzo szybko spopularyzowany został na całym świecie i stał się wszechobecnym elementem odżywiania ludzi.  Jest to  oczywiste, jeśli wziąć pod uwagę, że jest to jeden z podstawowych elementów kuchni.

Czym jest zatem chleb?  Jest   połączeniem mąki wyprodukowanej z różnego rodzaju zbóż  i  wody, poddanym  najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej z wykorzystaniem drożdży,

W Europie istnieje ponad 300 rodzajów różnego pieczywa,  także dla nas Polaków  pieczywo to podstawa, bez której nie możemy się obejść. Co więcej, chleb to bogate źródło węglowodanów i energii na cały dzień.  Rozróżnia się chleb żytni  razowy i biały, chleb mieszany żytnio  – pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe, a zwłaszcza tak zwane całoziarnowe  np. chleb Grahama  mają dużą wartość odżywczą i witaminową. W krajach północnych bardziej rozpowszechniony jest chleb żytni niż pszenny. W niektórych miejscach  wypieka się także chleb z mąki jęczmiennej,  owsianej i gryczanej,  a na obszarach uprawy kukurydzy ważnym składnikiem ciasta do wypieku chleba jest mąka kukurydziana.

Chleb, który pięknie  pachnie, wybornie smakuje, pasuje do większości dań, jest po prostu niezastąpiony i dlatego lubi go praktycznie każdy z nas.  Chleb  to również   nieodłączny element naszej codziennej diety, ale i naszej kultury.

Mimo bezzasadnej mody na tzw. „zdrowe odżywianie”, całkowicie pozbawione węglowodanów, pieczywo stale ma swoich wiernych fanów, którzy bez chrupiącej kromki chleba nie wyobrażają sobie  śniadania.  Chleb  jest podstawowym elementem diety większości ludzi. Najzdrowszą odmianą  pieczywa  jest chleb razowy  pełnoziarnisty. Chleb  najczęściej jemy  na śniadania, kolacje, ale jemy też jako przekąskę między posiłkami. Właśnie z niego   robi się kanapki, zapiekanki lub grzanki.  Jak twierdzą naukowcy są aromaty, które pokonują logiczne argumenty i wszelkie opory, a właśnie zapach świeżego pachnącego chleba jest jednym z nich. Dlaczego tak się dzieje otóż zapach ten dla większości z nas kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, okresem błogiego dzieciństwa i jest jednocześnie niezwykle ważnym elementem naszej tożsamości kulturowej. I właśnie to powoduje, że jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni od chleba.

I na koniec trochę statystyki otóż okazuje się, że jemy coraz  mniej pieczywa. W minionym roku statystyczny Polak zjadł  ponad 45 kg pieczywa czyli ponad 2 kg mniej niż rok wcześniej. Dla  porównania w 2008 r było to 61 kg, a w 1980 r mieszkaniec Polski zjadał około 100 kg.