Mycie i dezynfekcja rąk są najważniejszymi czynnościami w zapobieganiu zakażeniom i zmniejszają ryzyko przeniesienia infekcji.

Regularne mycie rąk to jeden z najważniejszych  zabiegów  higienicznych. Przeciwdziała rozprzestrzenianiu się bakterii i innych zarazków. A brudne ręce mogą przenosić bakterie powodujące rozstrój żołądka, grypę, zapalenie wątroby typu A, grzybicę, zakażenia pasożytami i inne poważne infekcje. Odpowiadają za niemal 80% wszystkich infekcji. Dotykając różnych powierzchni zabieramy znajdujące się na nich drobnoustroje i zostawiamy  z kolei swoje bakterie i wirusy. Jednorazowy kontakt z powierzchnią skażoną drobnoustrojami powoduje przeniesienie od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Drobnoustroje z dłoni poprzez dotyk mogą przenieść się dalej na 5 różnych powierzchni lub 14 różnych osób.

Zarówno w pracy jak i w domu czy w środkach komunikacji miejskiej jesteśmy narażeni na stały kontakt z niebezpiecznymi infekcjami. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wszystkimi infekcjami, ale możemy ograniczyć ich rozprzestrzenianie się przede wszystkim właśnie poprzez odpowiednie i częste mycie  rąk. I chociaż wydaje nam się, że mamy czyste ręce to trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli nigdzie nie wychodzimy z domu to i tak na rękach zgromadziły się nam zarazki, których nie widzimy i nie zdajemy sobie sprawy, że są. A są one na wszystkich klawiaturach, słuchawkach telefonów, pilotach, klamkach czyli tych przedmiotach, których dotykają różne osoby.

Na dłoniach występują trzy rodzaje drobnoustrojów:

1/ chorobotwórcze czyli tak zwana flora infekcyjna

2/ przejściowe czyli flora przejściowa, które mogą być źródłem infekcji, to mikroorganizmy luźno związane ze skórą, które nie są zdolne do namnażania się i przebywania przez dłuższy czas na powierzchni skóry. Mikroorganizmy te są zanieczyszczeniami nabytymi w kontakcie ze środowiskiem. Pozostają  one na  powierzchni skóry okresowo, ale wystarczająco długo, aby mogły stać się źródłem infekcji.

3/ nieszkodliwe czyli flora stała, która zapewnia właściwe funkcjonowanie skóry i organizmu. Są to bakterie występujące głównie w fałdach skóry i mieszkach włosowych człowieka, namnażające się przede wszystkim w gruczołach łojowych i potowych.

Na naszych dłoniach mamy około 150 rodzajów bakterii i tylko 17% z nich znajduje się na obydwu dłoniach. Co charakterystyczne więcej drobnoustrojów znajdziemy na dłoniach kobiet, ponieważ mają one  cieńszą skórę i przyjazne dla bakterii pH  skóry.