„Polska Mówi” przypomina, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony przez pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. roku.

Obchodzony jest on corocznie już od 1950 roku w dniu 7 kwietnia.

Celem tego dnia  jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne  ludzi na całym na świecie. Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku pod innym hasłem i inicjuje on Miesiąc Zdrowia.

W tym roku tematem przewodnim jest depresja. Hasło tegorocznego Dnia brzmi   „Depresja  porozmawiajmy o niej”.

  Ta choroba jest najczęstszą przyczyną złego stanu zdrowia jak również   niepełnosprawności
Według Światowej Organizacji Zdrowia  liczba osób z depresją wzrosła w ciągu ostatniej  dekady prawie o jedną piątą. Coraz więcej jest na świecie osób dotkniętych tą chorobą. Obecnie jak ocenia WHO chorych jest na świecie około trzystu milionów.  Dotyka  ona  ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających w różnych częściach świata.
Objawy depresji to między innymi  irytacja, opryskliwość. Chorzy są często smutni, nic ich nie cieszy, mają niskie poczucie wartości i brak energii do robienia czegokolwiek. Ryzyko zachorowania na depresję   wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, i trudnych zdarzeń życiowych, a także w wyniku  nadużywania alkoholu i przyjmowania narkotyków.

 Nieleczona depresja może prowadzić do samobójstw. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia  co roku z powodu depresji ponad 800 tysięcy ludzi odbiera sobie życie.

Światowy Dzień Zdrowia poświęcony tematyce depresji  ma uzmysłowić wszystkim, że chorobie tej  można zapobiegać i można ją leczyć, a także  ma  też zachęcić więcej osób dotkniętych tą chorobą  do szukania pomocy.

Głównym założeniem tegorocznej  kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ już sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia.

Każdy z nas  może zachorować na depresję,  dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich.  Szczególnie zwraca uwagę na trzy grupy ludzi, które najczęściej dotyka ta choroba. Te trzy grupy to: nastolatkowie,  kobiety w wieku 20-40 lat , a zwłaszcza po urodzeniu dziecka oraz osoby, które ukończyły 60 lat. Należy pamiętać o tym, ze nie leczona depresja może uniemożliwić chorym pracę i uczestniczenie  zarówno w życiu społecznym jak i rodzinnym.