Znane są pierwsze szczegóły dotyczące IX edycji Jarmarku Tumskiego w Płocku. Święto kolekcjonerów i wystawców odbędzie się w weekend 2-4 czerwca i jak zwykle zajmie znaczną część Starego Miasta, tj. Nowy Rynek, ulicę Tumską, plac Narutowicza, ulicę Grodzką i Stary Rynek.

Teren Jarmarku zostanie podzielony na 5 stref: kolekcjonerską, handlową, dziecięcą, sztuki i militaria, a wszystkie atrakcje zostaną opisane w tradycyjnie wydawanym z tej okazji “Kurierze Tumskim”. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, czyli jeden z organizatorów, poinformował już, że podobnie jak w ubiegłym roku tak i tym razem w ramach Jarmarku odbędzie się Noc Cygańska, specjalna impreza z okazji Dnia Dziecka i zlot pojazdów historycznych. Okolicznościowe wystawy w związku z obchodami Roku Rzeki Wisły przygotuje natomiast Muzeum Mazowieckie w Płocku. Pierwsza z nich będzie przedstawiać zdjęcia krajobrazów nadwiślańskich płockich autorów, z kolei na ekspozycji “Ludzie Wisły” zobaczymy m.in. rybaków, szkutników i flisaków na archiwalnych fotografiach. Ostatnim akordem nawiązującym do 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na najdłuższej polskiej rzece będzie wykład wiceprezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego Grzegorza Gołębiewskiego o kataklizmach powodowanych przez Wisłę na przestrzeni lat.

Ambasadorem Jarmarku został Bohdan Kowalczyk, prezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskiej i prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonera.  Zdradził, że okolicznościowa moneta, która zostanie wybita z okazji Jarmarku, będzie nawiązywać do historii Płocka.

Od 1 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich działa Biuro Jarmarku Tumskiego, które w godzinach 9-15 przyjmuje zgłoszenia od potencjalnych chętnych.  W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział prawie 500 kolekcjonerów i wystawców z Polski i zagranicy.

Michał Michalak

Fot. jarmarktumski.plock.eu  od lewej: ambasador Jarmarku Bohdan Kowalczyk, dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego Tomasz Kordala.

Skomentuj