Huczne świętowanie przyjścia Nowego Roku to spory stres dla większości zwierząt, które boją się wystrzałów. Na PolskaMowi.pl radzimy jak pomóc im przetrwać trudne chwile.

– Po pierwsze, jeśli zależy nam na dobru zwierząt powinniśmy całkowicie zrezygnować  z puszczania petard, a przynajmniej  je ograniczać. To ogromny stres zarówno dla zwierząt domowych, jak i dla dzikich. Jeśli już zdecydujemy się na puszczanie fajerwerków, powinno to odbywać się w wyznaczonych do tego miejscach z dala od ośrodków, w których przebywają zwierzęta (takich, jak: rezerwaty, schroniska). Zwierzęta nie odbierają tego jako formę rozrywki i budzi to u nich ogromny stres. Wiele z nich w tym czasie ucieka z domów. Pamiętajmy więc, aby zabezpieczyć wyjścia i uniemożliwić ucieczkę. Jeśli pies bądź kot przebywa na dworze, należy go w tym dniu umieścić w domu. Najlepiej w pomieszczeniu, gdzie będzie miał ciepłe posłanie, dostęp do wody, jedzenia i w miejscu, gdzie nie wyrządzi sobie krzywdy. Niektóre psy w wyniku silnego stresu niszczą rzeczy, gryzą meble i często same mogą wyrządzić sobie krzywdę. Jeśli zwierzę wykazuje agresję, zaleca się również założenie kagańca (najlepiej materiałowego). Można stosować również klatki kennelowe, ale jedynie w przypadku,  jeśli zostały one wprowadzona do tresury i zwierzę traktuje je jako tzw. „miejsce bezpieczne” – tłumaczy w rozmowie z reporterką PolskaMowi.pl Klaudia Kołaczkiewicz, autorka bloga http://weterynarzwspodnicy.blogspot.com/ –  Na rynku dostępne są również obroże uspokajające, zawierające np.  feromony uspakajające (analogi feromonów  listwy mlecznej, wytwarzane przez sukę, które wpływają uspokajająco na szczenięta). W skrajnych przypadkach stosuje się środki farmakologiczne wymaga to jednak konsultacji z lekarzem weterynarii, który indywidualnie rozpatruje każdy przypadek – dodaje. 

PolskaMowi.pl przypomina także porady Stowarzyszenia „Empatia” jak pomóc zwierzętom przetrwać wystrzały petard i fajerwerków.

  1. Odpowiednio zaplanuj spacery z psem, by uniknąć okresu największego hałasu.
  2. Nie puszczaj zwierząt luzem. Na wypadek zerwania się psa ze smyczy pamiętaj o adresówce przy obroży.
  3. Jeśli masz możliwość, pozostań ze zwierzętami w domu.
  4. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb.
  5. Pozostaw ulubione zabawki czy przysmaki, aby zapewnić podopiecznemu zajęcie.
  6. Zasłoń okna, włącz muzykę lub radio.
  7. W domu zachowuj się tak samo jak na co dzień – nie pocieszaj nadmiernie zwierząt, by nie spotęgować lęku.
  8. Zapytaj lekarza weterynarii, czy należy podać środki uspokajające (nie działaj na własną rękę).
  9. Najtrudniej pomóc dzikim zwierzętom, dlatego zachęcaj także innych do rezygnacji z fajerwerków.
  10. Na przyszły rok: odpowiednio wcześnie stopniowo przyzwyczajaj zwierzę do hałasów, skonsultuj się z behawiorystą.

O tym, które samorządy zdecydowały, że podczas miejskiego Sylwestra nie będzie pokazu

fajerwerków przeczytacie TUTAJ.

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl