Latem, podczas upalnych dni, nasi czworonożni przyjaciele cierpią z powodu wysokich temperatur. PolskaMowi.pl radzi jak im pomóc.

Właściciele psów i kotów muszą uświadomić sobie, że latem ich pupile piją znacznie więcej. Stały dostęp do wody to zatem podstawa dla każdego zwierzęcia w letnie dni. Ważne jednak, aby woda była chłodna, a nie lodowata (a więc bez kostek lodu), gdyż może to zaszkodzić naszym pupilom. Miska albo nawet dwie powinny stać w cieniu, a wodę trzeba regularnie wymieniać na chłodną i świeżą. Warto też otworzyć drzwi od łazienki, aby czworonogi mogły ochłodzić się, leżąc na kafelkach.

Należy pamiętać, że zwierzęta posiadają naturalny mechanizm termoregulacji, który możemy wspomagać. Psom można zapewnić kąpiel np. w basenie ogrodowym albo pojechać nad jezioro, gdzie mogą przebywać również psy. U kotów, podobnie jak u świnek morskich, ostrożnie z kąpielami, bo po prostu nie lubią ich. Koty same znajdują odpowiednie, zacienione miejsce i rozciągają się, usuwając w ten sposób nadmiar ciepła. Świnkom morskim nie jest zalecana kąpiel, bo one bardzo łatwo mogą się przeziębić. Należy też uważać, aby nie umieszczać ich klatek w przeciągu. Najlepiej umieścić je w zacienionym miejscu. Ptaki powinny mieć zapewnioną wodę do picia, a na dole klatki miseczkę z wodą do kąpieli. Niektóre ptaki lubią zażywać bowiem tzw. kąpieli wodnych  – wyjaśnia w rozmowie z reporterką PolskaMowi.pl Klaudia Kolaczkiewicz, autorka blogu http://weterynarzwspodnicy.blogspot.com/

Przypomina również, że w przypadku, gdy znajdziemy na ulicy osowiałego ptaka, to należy podać mu wodę np. w nakrętce od butelki. Więcej informacji o ratowaniu ptaków znajdziemy TUTAJ.

Pamiętajmy także, aby na spacery z psem nie wychodzić w największy upał. Jako że latem zwierzę dużo pije należy go w ciągu dnia wyprowadzić tylko na chwilę, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i starać się znaleźć mu miejsce w cieniu. Trzeba też uważać na rozgrzany asfalt, beton czy chodnik, aby nasz pupil nie poparzył sobie łap. Na dłuższe spacery lepiej wychodzić wcześnie rano i późnym wieczorem. I koniecznie zabrać ze specjalną butelkę z wodą. Szczególną opieką należy też otoczyć psich seniorów.

Starsze psy podobnie jak ludzie starsi są bardziej narażone na przegrzanie, gdyż mechanizmy termoregulacji stają się mniej wydolne. Dlatego powinny chodzić na krótsze spacery, najlepiej wieczorami kiedy temperatura jest już niższa. W domu również trzeba zapewnić im chłodne miejsce na odpoczynek. Takie zwierzęta są bardziej narażone na udar.  Jego objawy to osłabienie, sapanie, nadmierna bladość błon i podwyższona temperatura – wylicza w rozmowie z reporterką portalu  Klaudia Kolaczkiewicz

W takim przypadku należy położyć psa w chłodnym miejscu, schładzać wodą i skontaktować się z weterynarzem.

Przypominamy też, aby podczas upału nie zostawiać psa zamkniętego w aucie, nawet na kilka minut! Jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie. Jeżeli zauważymy, że w nagrzanym pojeździe znajduje się pies, powinniśmy jak najszybciej zadzwonić na numer straży miejskiej lub policji. Jeżeli widzimy, że psu grozi niebezpieczeństwo, możemy wybić szybę, aby ratować życie. Nie grożą nam za to żadne prawne konsekwencje, gdyż zgodnie z prawem jest to stan wyższej konieczności, a życie psa jest większą wartością niż szyba w aucie.

PolskaMowi.pl apeluje, aby pamiętać też o wolno żyjących kotach czy ptakach i im także wystawić miseczkę z wodą (i regularnie ją wymieniać) przed domem, najlepiej gdzieś w cieniu. Ten mały gest może nawet uratować im życie.

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl