Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na niezwykłą, kolekcjonerską wystawę ,,Wszystkie barwy muzyki’’.

Pomysłodawcy wystawy podjęli próbę odtworzenia klimatu dawnego, prowincjonalnego domu, którego mieszkańcy żyli muzyką na co dzień. Wśród akcentów narodowych, polskich eksponuje się zainteresowania i upodobania muzyką klasyczną – głównie salonową, rodzinną i obrzędową, inspirowaną muzyką ludową, a także muzyką różnych stron świata, skąd powracali rodacy z zesłania i emigracji. Wystawa przywołuje tradycje rodzinnego muzykowania dawnego dworu kresowego, rodzinnego muzykowania oraz motywów muzycznych w dekoracji i pamiątkach zdobiących jego przestrzeń.
Dzięki współpracy Muzeum Kultury Kurpiowskiej z właścicielami kolekcji Kazimierzem Cywińskim, profesorem Politechniki Białostockiej oraz jego synem Emilem Cywińskim udało się zaprezentować niezwykłe instrumenty, a także inne obiekty pochodzące z zasobów osób prywatnych. Właściciele gromadzili je przez lata dla przedstawienia kultury muzycznej polskiego domu z zaznaczeniem jego szczególnej roli w dobie niewoli narodowej, a także zainteresowań muzycznych rodaków w międzywojniu i o okresie powojennym. Znajdziemy tam niezwykle rzadką i cudem ocaloną basetlę (marynę) z okolic Białegostoku, a także cymbały, które niepiśmienny Tadeusz  Madeksna nosił na plecach w czasie swojej zsyłki z Baranowicz na Sybir, a które następnie jako żołnierz armii Berlinga doniósł do Berlina. Po wojnie przyniósł basetlę do Białegostoku, gdzie ożenił się i osiedlił. Rodzina Kazimierza Cywińskiego jest także posiadaczem jednej z największych,  jeśli nie największej w Polsce kolekcji nut. Część tej kolekcji prezentowana jest na wystawie.
Wernisaż wystawy ,,Wszystkie barwy muzyki’’ z udziałem współwłaścicieli kolekcji odbył się 3 lutego, a jej otwarcia dokonała Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej,  Wystawa będzie czynna do końca lutego w sali wystawienniczej MKK przy placu Bema w Ostrołęce.

Antoni Kustusz

Skomentuj