Badania naukowe pokazują, że nasze organizmy mogą funkcjonować bez zarzutu przez co najmniej 90 lat .

 Patrząc na problem długowieczności człowieka z  punktu widzenia odkryć dzisiejszej medycyny wiemy, że  większość komórek w naszym organizmie  ma  mniej niż dwa lata. I tak:

  • komórki jelit odnawiają się co 3 dni,
  • komórki  w siatkówce oka – co 10 dni,
  • wątroba, nerki, śledziona i płuca całkowicie odnawiają się co 300 – 500 dni,
  •  szkielet odnawia się  co 10 lat.

Wobec tego starzenie się nie jest zużywaniem się  organizmu w sensie dosłownym, a spowodowane jest niedoborami lub zachwianiem naturalnej równowagi co hamuje z kolei naturalną regenerację organizmu. Niedobory te można korygować, a niektóre choroby związane z wiekiem można zahamować pobudzając naturalne procesy regeneracyjne.

Jak wynika z  badań, nasze geny tylko w 10% odpowiadają za długość  życia. Pozostałe 90 procent zależy od naszego stylu i trybu życia.

Naukowcy prowadzili  badania związane z długowiecznością ludzi w czterech obszarach geograficznych, w których ludzie żyją zdecydowanie  dłużej niż my. Zadanie naukowców polegało na odnalezieniu wspólnych cech charakteryzujących tych ludzi i porównaniu ich trybu  życia.

Chodziło tu o obszary, na których, ludzie mają dużo większą szansę dożyć stu lat w dobrej formie. Poza tym śmierć między 50 a 70 rokiem  życia stanowi nikły ułamek populacji ludzi. Takie tereny znajdują się w Kostaryce, w górach na zachodzie Sardynii, na archipelagu Okinawa w Japonii, w Kalifornii i w Grecji. Obszary te zostały nazwane niebieskimi strefami. W strefach tych mieszkańcy żyją dłużej i ciężkie choroby zdarzają się tu znacznie rzadziej.

Jakie jedzenie spożywają ludzie mieszkający w niebieskich strefach. Otóż żywią się oni mlekiem kozim lub owczym, gorzkimi melonami, tofu, brązowym ryżem, dzikimi rybami, fasolą orzechami, awokado. Jest to jedzenie proste bez czerwonego mięsa i  bez cukru. 

Dieta w długowiecznych społecznościach jest oparta o tradycyjne produkty, a posiłki są niewielkie.  Tak więc sposób odżywiania się ma  wpływ na długość życia. Odżywianie się w ten sposób sprzyja wydłużaniu życia w dobrym zdrowiu. Poza tym ludzie ci  są stale aktywni fizycznie, ale wykonują mało obciążające czynności, znajdują  jednak zawsze czas na odpoczynek i wyciszenie. Powszechnie uprawiają ogródki. Naukowcy odkryli ponadto, że świetne działanie ma wspólne mieszkanie całej, wielopokoleniowej rodziny  . Seniorom daje aż 6 dodatkowych lat życia,

Naukowcy twierdzą, że  dzięki hodowli komórek macierzystych w laboratorium, a następnie przeszczepianiu ich do organizmu, wkrótce stanie się prawdopodobnie możliwe odmłodzenie naczyń krwionośnych, poszczególnych organów, skóry, oczu i mózgu. A więc możemy już mówić o medycynie regeneracyjnej. Trwają obecnie intensywne badania mające na celu naprawę błędów, mogących pojawiać się w kodzie genetycznym, które mogą obciążać organizm poważnymi chorobami

Postęp w biologii pozwala dziś spojrzeć całkiem inaczej na problem starzenia. Badacze twierdzą, że zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie, które są przyczyną wielu chorób i którym przypisywane jest starzenie się można korygować, a tym samym przedłużać nasze życie.