Powrotowi do szkoły po wakacjach oraz rozpoczęciu nauki w nowej placówce towarzyszy radość i ekscytacja, ale też nierzadko napięcie i niepokój dziecka. Fundacja „Dr Clown” przygotowała zestaw porad i informacji dla dzieci, rodziców i pedagogów a w 14 miejscowościach „doktorzy clowni” przeprowadzą we wrześniu antystresowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, zawierające elementy „Terapii śmiechem”. Polskamowi.pl przedstawia szczegóły akcji.

Celem akcji jest wspieranie w rozładowywaniu stresu szkolnego, edukacja do samodzielnego radzenia sobie ze stresem i budowania lub podtrzymania pozytywnego nastawienia wobec edukacji. Zespół ekspertów Fundacji, która od 18 lat realizuje program „Terapii śmiechem”, opracował  autorskie scenariusze zajęć radzenia sobie ze stresem – szkolnym i nie tylko, dedykowane pedagogom, którzy chcieliby przez zabawę i rozmowę uczyć, jak radzić sobie ze stresem. Na kanwie scenariusza „doktorzy clowni” – animatorzy Fundacji „Dr Clown” – organizują we wrześniu warsztaty dla dzieci i młodzieży w szkołach tradycyjnych i szpitalnych oraz placówkach różnego typu w 14 miejscowościach.

Na co dzień w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce prowadzimy „Terapię śmiechem”, której celem jest wspieranie procesu hospitalizacji. Poprzez akcję „Wesoły Powrót do Szkoły” chcemy rozszerzyć nasze działania o minimalizowanie napięcia związanego z powrotem do szkoły. Zadbamy o to, by rok szkolny rozpoczął się na wesoło, z pozytywnym nastawieniem łatwiej jest bowiem stawiać czoła szkolnym wyzwaniom. Podczas warsztatów będziemy się nie tylko bawić, ale i rozmawiać o stresie: czym jest dla dzieci, jak można sobie z nim radzić i o tym, że stres może być także „przyjacielem”, który mobilizuje do działania –  wyjaśnia Natalia Budzyńska, psycholog z Fundacji „Dr Clown”.

Zestaw porad na temat tego, jak radzić sobie ze stresem szkolnym i nie tylko, oraz scenariusze zajęć będzie można znaleźć na stronie internetowej akcji www.powrotdoszkoly.drclown.pl.

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami, za pomocą klaunady i empatycznych rozmów niosą uśmiech i likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. „Doktorzy clowni” odwiedzają rocznie prawie 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 miastach w całej Polsce.