Kasztany i ich właściwości zdrowotne są powszechnie znane, ale nie  zawsze są  rozsądnie wykorzystywane. Polskamowi.pl omawia zalety i wady tej rośliny.

Brązowe, lśniące  owoce kasztanowca doceniane są przez radiestetów, zielarzy, przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny, a także osoby dorosłe i dzieci, które lubią je zbierać i bawić się nimi.  Największy i jednocześnie najlepszy  wpływ na nasze zdrowie mają te, które niedawno spadły z gałęzi. Medycyna ludowa wykorzystuje lecznicze właściwości  kasztanów – ich kwiatów, kory i  nasion.  Owoce kasztanowca czyli  kasztany mają zdolności pochłaniania szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Są one naturalnymi odpromiennikami.  Dlatego wiele osób kładzie  je obok telewizora, telefonów komórkowych, anten, radarów i innych urządzeń elektronicznych.  Jednak trzeba pamiętać, że kasztany  swoją zdolność neutralizacji promieniowania  zachowują tylko do miesiąca. Po tym czasie należy zastąpić je nowymi  ponieważ, jeśli nasycą się i napełnią, zaczynają oddawać nagromadzoną, negatywną energię, działając jak generator.

Naukowcy twierdzą, że  na pewno nie należy przesadzać z trzymaniem dużej  liczby kasztanów w domu ani  koło siebie.  Zbyt duża ilość  tych niepozornych owoców może źle wpływać  na nasze zdrowie . Mogą wystąpić bóle głowy, bezsenność nerwice,rozdrażnienie,niechęć do jedzenia, a nawet mogą wystąpić krwotoki. Kilka kasztanów w mieszkaniu lub dwie trzy sztuki w kieszeni ubrania na pewno wystarczą.   Radiesteci zalecają sadzenie drzew kasztanowca wokół naszych domów i korzystanie z ich dobrodziejstw. Kasztanowce nie tylko ozdobią nasze ogrody i podwórka pięknymi, białymi i różowymi kwiatami, ale pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie.

Jak zatem działają produkty uzyskane z przerobu owoców tego drzewa?. Posiadają one cenny składnik chemiczny – escynę. Substancja ta stosowana zewnętrznie uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza obrzęki, szczególnie jest pomocna przy skręconych kostkach. Wyciągi z kasztanowca działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Mają one również zastosowanie w leczeniu wszelkich urazów i pomagają w przypadku poparzeń i odmrożeń pierwszego stopnia. Poza tym sprawiają, że mniej dotkliwie odczuwa się zimno oraz wyciszają bóle reumatyczne. Poprawiają również kondycję włosów oraz skóry głowy.  Preparaty z kasztanowca znajdują zastosowanie w łagodzeniu objawów i leczeniu: miażdżycy, zatorów, zapaleniu żył,  problemów z wątrobą. Maść z kasztanów pomaga w leczeniu żylaków.

I jeszcze na koniec kilka słów o kasztanach jadalnych , które z  kolei   wspaniałe urozmaicają  jesienne posiłki  i są  popularnym  dodatkiem do wielu słodyczy, potraw i wypieków. Podobno najlepsza jest świeża bagietka z pieczonymi kasztanami. Zawarta w nich skrobia i cukier są dobrze przyswajane przez organizm. Również i one wzmacniają odporność i działają przeciwzapalnie.Szkoda zatem, że są tak mało u nas popularne.