Bez wątpienia jeden z największych bohaterów polskiego podziemia w czasie II wojny. Rotmistrz Witold Pilecki. Przez władzę ludową skazany na śmierć. Jutro, tj. w czwartek, w 69 rocznicę jego zgładzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odda hołd temu wspaniałemu człowiekowi. Polskamowi.pl zaprasza na to wydarzenie.

Uroczystości rozpoczną się o 20.00 koncertem zorganizowanym przez „Panny Wyklęte” pod hasłem Chwała Rotmistrzowi.  Wystąpią w nim: Halina Mlynkova, Anna Witczak-Czerniawska, Lilu, Kasia Malejonek, Mona, Angelika Korszyńska-Górny, Fala oraz Dariusz Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers. Koncert odbędzie się w murach dawnego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej 37  w Warszawie. Po zakończeniu koncertu nastąpi przejście ścieżką śmierci, jaką prawdopodobnie Witold Pilecki pokonał 69 lat temu do miejsca, w którym wykonywano wyroki śmierci.

Witold Pilecki za swoje dokonania został uznany przez historyków za jednego z najdzielniejszych żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej. Rotmistrz na ochotnika zgłosił się pójść do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Schwytany w czasie wielkiej łapanki w Warszawie trafił do obozu. Po dwóch i pół latach pobytu zbiegł z Auschwitz. Później walczył w Powstaniu, po jego upadku trafił do oflagu a stamtąd do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 
Z polecenia gen. Władysława Andersa wrócił do Polski w grudniu 1945 r. Rotmistrz miał zorganizować siatkę wywiadowczą, która będzie informowała władze polskie na uchodźctwie o sytuacji w kraju. Grupa Pileckiego, mimo głębokiego zakonspirowania została rozbita przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Rtm. Pilecki został aresztowany w maju 1947 r., a w trakcie śledztwa był brutalnie torturowany. Na rozprawie przed Wojskowym Sądem Rejonowym w marcu 1948 r. całą winę wziął na siebie prosząc o niski wymiar kary dla swoich współpracowników. Komunistyczny sąd skazał go na karę śmierci. Witold Pilecki został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, 25 maja 1948 r. o godzinie 21.30.