W 20-tysięcznym mieście pod Warszawą może powstać jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie.

Własna innowacyjna oczyszczalnia oznacza dla Józefowa niezależność i samowystarczalność, a dla jego mieszkańców niższe koszty oczyszczania ścieków. Projekt czeka obecnie na decyzję Ministerstwa Środowiska w sprawie przyznania dofinansowania. Aż trudno sobie wyobrazić, ale jeszcze 20 lat temu w Józefowie nie było nawet metra kanalizacji. Obecnie do miejskiej sieci podłączone jest 4600 gospodarstw domowych oraz 230 obiektów użyteczności publicznej i firm. Ścieki z Józefowa pompowane są przez rezerwat, pięciokilometrową rurą do oczyszczalni w Otwocku.

W trosce o mieszkańców

Władze miasta uznały, że najlepiej zabezpieczą interesy swoich mieszkańców oczyszczając ścieki na miejscu, samodzielnie kontrolując jakość usługi i kształtując jej cenę. Władzom miasta zależało, aby  obiekt spełniał jak najwyższe standardy. Inspiracją przy tworzeniu projektu, w Józefowie były  oczyszczalnie pod Zurichem oraz w niemieckim Radolfzell. Wieloletnie przygotowania zaowocowały projektem oczyszczalni, która może być jednym z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Józefów planuje wprowadzić tzw. trzeci stopień doczyszczenia. Oznacza to, że oczyszczone ścieki zostaną dodatkowo naświetlone promieniowaniem UV. To pozwoli na zabicie aż 99,9 proc. bakterii. Takie rozwiązanie stosuje się do uzdatniania wody pitnej. To jednak nie koniec innowacji. Władze Józefowa nawiązały także współpracę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Józefowska oczyszczalnia będzie także jedną z niewielu w Polsce, która zastosuje prasę tłokową pozwalającą na odwodnienie osadów na poziomie ok. 30 proc. Dla porównania bardziej typowe w Polsce wirówki odwadniają na poziomie ok. 18-20 proc.
Projekt „Integracja i rozwój gospodarki wodno – ściekowej w Józefowie” stara się o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach projektu zostaną wybudowane oczyszczalnia, pompownie (15 szt.) i ok. 20 km sieci kanalizacyjnej oraz ok. 21 km – wodociągowej. Zakupiony zostanie także specjalistyczny pojazd oraz powstanie System Efektywnego Zarządzania systemem wod.-kan.

Wniosek pozytywnie przeszedł wszystkie etapy oceny formalnej i merytorycznej. W październiku Narodowy Fu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał ocenę józefowskiego wniosku do akceptacji Ministerstwa Środowiska.

Jolanta Czudak