Trąbisz bez potrzeby, przejeżdżasz na czerwonym świetle skrzyżowanie albo je blokujesz – po prostu nie rób tego. Jeśli nie możesz się powstrzymać to postaraj się choć dziś zapomnieć o tych złych nawykach. Dlaczego ? Polska Mówi wyjaśnia.

Powód jest bardzo prosty. 5 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Uprzejmości za Kierownicą. Grzechów mamy wiele. Te najczęstsze to też nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, niezgodne z przepisami korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, parkowanie gdzie popadnie, brak uprzejmości dla innych kierujących np. niewpuszczanie innych pojazdów z drogi podporządkowanej przy dużym natężeniu ruchu, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz nadmierna prędkość.

Policja bez końca powtarza: poruszanie się po drodze wymaga od wszystkich ruchu stosowania się do przepisów. Wszystko po to, aby było bezpiecznie. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w tym szczególnym dniu do zasad życzliwości i uprzejmości.

Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu, m.in może być to jazda na tzw. „suwak”, parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować bo np. ma awarię pojazdu.

Pomysł ogłoszenia Międzynarodowego Dnia Uprzejmości za Kierownicą powstał we Francji. Praktyka pokazała, że przyjął się znakomicie.