„Polska Mówi” odwiedziła Beskid Sadecki gdzie przez najbliższe trzy miesiące przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego będą odnawiali górskie piesze trasy te najbardziej zniszczone, zaniedbane i najciekawsze.

Zostanie odnowionych 150 kilometrów szlaków. Przewodnicy  namalują na drzewach  nowe znaki – oznaczenia trasy, uprzątną zarośla i ustawią kilkadziesiąt drogowskazów. Renowacja szlaków jest konieczna, ponieważ szlaki są mocno zniszczone, a znaki oznaczające trasy  mało widoczne.

W sumie PTTK w Nowym Sączu ma pod opieką ponad 370 kilometrów szlaków turystycznych, które odnawiane są fragmentami co trzy lata. Kłopot tkwi, jak to najczęściej bywa z brakiem funduszy. Ale ten rok okazał się szczęśliwy i marszałek województwa wyasygnował na renowację szlaków kwotę ponad 7 tysięcy zł.

Przypomnijmy, że do Beskidu Sądeckiego zalicza się trzy pasma górskie są to: Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej  i Góry Leluchowskie. W Paśmie Radziejowej znajduje się najwyższy szczyt całego Beskidu Sądeckiego – Radziejowa.

Region ten jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym, głównie ze względu na piękne krajobrazy, liczne uzdrowiska ze znanymi wodami leczniczymi oraz bogate dziedzictwo kulturowe. W górach poprowadzonych  jest wiele szlaków turystyki pieszej, a najważniejszy i najdłuższy z nich to przebiegający głównymi grzbietami Pasm Radziejowej i Jaworzyny Główny Szlak Beskidzki. Jest on oznakowany na czerwono. Drugi ważny szlak to Transbeskidzki Szlak Koronny. Beskid  Sądecki jest dość urozmaiconym pasmem górskim. Znaleźć tu można zarówno szlaki kilkugodzinne jak i całodzienne. I co jest ważne można zaplanować tak trasę, żeby rozpoczynać i kończyć trasę w tej samej miejscowości.

Warto pamiętć, że szlaki turystyczne tworzą spójną sieć na terenie kraju i łączą się ze szlakami w krajach sąsiadujących ze sobą. Część szlaków, które znajdują się na terenie naszego kraju stanowią elementy sieci międzynarodowych lub ogólnoeuropejskich. Dlatego szlaki te muszą być zadbane i odpowiadać pewnym wymogom. Znaki muszą  być malowane farbami wodoodpornymi lub umieszczane w postaci gotowych elementów, które powinny być przytwierdzone do podłoża na stałe. Ich wielkość, kolory i kształty muszą odpowiadać wymogom i mieć jednocześnie estetyczny wygląd. Tak więc przed nadchodzącym sezonem remont tych szlaków jest ważnym przedsięwzięciem.

Również Pieniny czeka w tym roku remont 70 km szlaków pieszych.