Trudno wyobrazić sobie Poznań bez pomnika Starego Marycha. Na portalu PolskaMowi.pl wyjaśniamy skąd się wziął ów starszy mężczyzna z rowerem i teczką.

Stary Marych, czyli typowy poznaniak, posługujący się lokalną gwarą, był głównym bohaterem popularnego słuchowiska „Blubry Starego Marycha”. Pierwszy odcinek tej audycji został nadany w poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia w 1983 roku.  Jej autorem był radiowiec Juliusz Kubel, a głos (i jak się później okazało również pomnikową twarz) tytułowemu bohaterowi dał aktor Marian Pogasz.  Pomnik stanął przy ul. Półwiejskiej w 2001 roku w wyniku plebiscytu zorganizowanego przez lokalną gazetę.

Fikcyjny bohater radiowy wyglądu nie miał, a potrzebował, gdy powstał pomysł na pomnik z jego wizerunkiem. Odbiorcy słuchowiska mieli już w swoich głowach obraz Starego Marycha, jednak ilu słuchaczy tyle wyobrażeń. W radiu była specjalna audycja, podczas której słuchacze dzwonili i opowiadali, jak wygląda ich Stary Marych. Tak powstał starszy pan z rowerem, charakterystyczną poznańską teką i w kaszkiecie na głowie. Twarz Stary Marych odziedziczył po Marianie Pogaszu, aktorze, który przez 16 lat czytał słuchowiska radiowe. Autorem pomnika jest poznański artysta Robert Sobociński – wyjaśnia Magda Wanowska z poznańskiego urzędu miasta.

            Oczywiście, jak to w takich przypadkach bywa nie może zabraknąć też legendy. Otóż, jeżeli jakiś student odwiedzi w ciągu jednego wieczora wszystkie puby na Starym Mieście, to po takiej imprezie Stary Marych odwiezie go na swoim rowerze do domu. O innych ciekawostkach stolicy Wielkopolski już wkrótce na portalu PolskaMowi.pl

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl