Obecnie jest to miejsce zbiórki znajomych, a jego budowa została sfinansowana z grzywien, nakładanych na… zbyt strojnie ubierające się służące. W portalu PolskaMowi.pl wyjaśniamy czym był i jest poznański pręgierz.

Na czubku stojącego przed Ratuszem w Poznaniu pręgierza stoi kat z uniesionym w górę mieczem, który symbolizuje prawo karania śmiercią. Przy tym słupie hańby karano jednak w inny sposób, a osoby, które zostały do niego przywiązane czekały naprawdę trudne chwile. Były chłostane, obcinano im uszy, ręce czy palce i wystawiano na widok publiczny, co również stanowiło dość dotkliwą karę, gdyż zgromadzeni wokół skazanego bezlitośnie z niego kpili. Z tego miejsca wyprowadzano też tych, których skazano na wypędzenie z miasta.

Co ciekawe, pręgierz powstał w 1535 roku z grzywien, które płaciły zbyt strojnie ubierające się służące. Swoją funkcję pełnił do XVIII wieku, a w okresie międzywojennym został przeniesiony do lokalnego muzeum. Obecnie przed Ratuszem w Poznaniu możemy oglądać jego replikę wykonaną w 1925 roku przez rzeźbiarza Marcina Rożka.

Czasy pręgierzy przeminęły, a dawny słup hańby stał się ulubionym miejscem zbiórki poznaniaków. Nie zdziwcie się zatem, jeżeli umawiając się ze znajomymi w centrum, usłyszycie – „Spotkajmy się o 19 pod pręgierzem.”

            W Toruniu to dawne narzędzie kary ma postać… osiołka. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ, a o innych atrakcjach stolicy Wielkopolski możecie poczytać TUTAJ.

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl