Brokuły to jedno z najbardziej niezwykłych warzyw,które ma ogromny wpływ na nasze zdrowie .Polskamowi.pl zachęca do jedzenia ich przez cały rok.

Brokuły, inaczej zielony kalafior lub kapusta szparagowa, mają wyjątkowe właściwości i wartości odżywcze, co czyni je jednymi z najzdrowszych warzyw na świecie. Wszystko dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i sulforafanu  czyli  silnego przeciwutleniacza. Brokuły należą do warzyw krzyżowych, które wyjątkowo dobrze rosną w Europie. Lubią klimat łagodny. W Hiszpanii i we Włoszech brokuły uprawiane są od października do kwietnia, ponieważ  latem jest tam dla nich zbyt gorąco. We Francji i w Polsce uprawiane są od maja do września, gdyż zimą jest tu dla nich zbyt zimno.
Te zielone, ładne warzywa wykazują  przede wszystkim właściwości przeciwonwotworowe dzięki zwartości sulforafanu – silnego przeciwutleniacza, który blokuje powstawanie nowotworowych mutacji DNA oraz wspomaga likwidację komórek tworzącego się nowotworu. I tu jedna ważna uwaga brokuły mają tę właściwość  jednak tylko pod warunkiem, że  będą odpowiednio ugotowane, czyli  gdy są blanszowane w temperaturze 76 st. C, a nie wyższej jak to często  ma miejsce. Jeśli brokuły przegotujemy zniszczymy  myrozynazę – enzym, który jest niezbędny właśnie do produkcji sulforafanu.  Również mrożone brokuły nie zachowują działania przeciwnowotworowego.

Należy pamiętać  o tym, że aby uwolnić jak najwięcej sulforafanu do naszego organizmu, trzeba dobrze pogryźć brokuły. Zachodzi wówczas proces taki, jak w przypadku zaatakowania rośliny, a więc aktywuje się enzym myrozynaza, w jamie ustnej. Naukowcy twierdzą, że spożywanie  pięć  razy w tygodniu brokułów może znacząco zmniejszyć ryzyko raka.  Aby wzmocnić antyrakowe właściwości brokuła, spożywać  je powinno się razem z innymi produktami, które zawierają aktywną mirozynazę, a więc z rzodkiewką, rukolą, warzywami kapustnymi, a nawet musztardą.
Jakie jeszcze zalety ma to warzywo. Otóż  wpływa korzystnie na stawy i na stan naszego serca. Badacze wykazali,  że sulforafan może blokować enzymy niszczące chrząstkę stawową. To bardzo obiecujące wyniki jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów.  Brokuły zawierają też kemferol, silny flawonoid, a ten z kolei wpływa na spadek ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Warzywo to  ma także znaczący wpływ na poprawę naszego wzroku ze względu na zawartość antyoksydantów takich jak luteina i zeaksantyna. Dowiedziono, że luteina i zeaksantyna skutecznie chronią siatkówkę i plamkę żółtą oka

To małe warzywo w kształcie drzewka poprawia także pamięć.

Brokuły oraz kiełki brokułów mogą uchronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy, ponieważ zawarty w tych zielonych warzywach  sulforafan niszczy  bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów.
I jeszcze jedna zaleta tych warzyw, bardzo ważna dla cukrzyków, regulują poziom cukru we krwi i mają niski indeks glikemiczny,  są cennym źródłem chromu,który przy cukrzycy  jest wypłukiwany z naszego organizmu.
Brokuły są doskonałym źródłem witamin C,K,B2, A,B5, B6, a także wielu niezbędnych składników mineralnych takich jak miedź, żelazo, mangan, fosfor i potas.

Wiadomo, że podstawą zbilansowanej diety powinny być warzywa i owoce. Brokuły są szczególnie polecane osobom, które dbają o linię, ponieważ zawierają sporo błonnika pokarmowego. Składnik ten zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu chroni przed napadami głodu. Dodatkowo to niskokaloryczne warzywa – 100 g ugotowanych brokułów to tylko 35 kalorii.

I na koniec jedna uwaga jeśli występuje niedoczynność tarczycy trzeba zachować umiar w jedzeniu brokułów  Chodzi o to, że jeśli są spożywane w dużych ilościach, mogą zmniejszać wchłanianie jodu.