Hyzop lekarski jest przepięknym ziołem, ale rzadko spotykanym w polskich ogrodach. Polskamowi.pl opisuje zalety tej rośliny.

Hyzop jest rośliną o właściwościach leczniczych. Uprawiany jest w ogrodach . Ma bardzo szerokie spektrum zastosowań leczniczych, ciekawy smak, wygląda pięknie, wabi pszczoły.  Roślina ta wytwarza przede wszystkim olejek aromatyczny. Jest to jeden z najsilniejszych olejków aromatycznych, który ma silne działanie antywirusowe. Olejek ten zawiera w swoim składzie bardzo wiele związków chemicznych. Już w dawnych czasach stosowano go jako środek odkażający rany. Obecnie olejek z hyzopu stosowany jest w leczeniu wszelkich schorzeń układu oddechowego i układu pokarmowego. Ale to nie jedyne działanie tej substancji, ponieważ ma ona zastosowanie przy uśmierzaniu wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowych stawów, zębów oraz uszu. Hyzop pomaga regulować ciśnienie i ma działanie uspokajające.

Najważniejsze składniki tej rośliny to monoterpeny i seskwiterpeny i to właśnie one mają silne działanie udrażniające układ oddechowy, stosuje się też je w celu rozrzedzenia wydzieliny .

Olejek ten ma poza tym silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa on silnie na niektóre szczepy mikroorganizmów chorobotwórczych  takich jak gronkowiec złocisty, bakterii Escherichia Coli oraz gronkowca. Warto podkreślić, że naukowcy wykazali silne jego działanie na wirus opryszczki.

Olejek aromatyczny z hyzopu można stosować na wile sposobów.

Zewnętrznie na skórę lub jako inhalację przy użyciu urządzenia do rozpylania olejków.

Można też przy stanach związanych ze zmęczeniem, stresem i ogólnym napięciem dodać do kąpieli dwie krople tego olejku.  Po takiej relaksującej kąpieli będziemy mogli dużo łatwiej zasnąć.

Do masowania bolących stawów  przygotowujemy mieszankę trzech kropli olejku z hyzopu i rozpuszczamy je w olejku migdałowym lub kokosowym.

Ponieważ niektóre składniki hyzopu są silnie drażniące mogą wywoływać alergie. Aby sprawdzić  czy nie jesteśmy uczuleni na tę substancję należy jedną kroplę zostawić na skórze na kilkanaście minut i obserwować czy nie występuje niepożądane działanie. Pamiętajmy, że olejki te to substancje aktywne i należy stosować je ostrożnie i po konsultacji ze specjalistą od aromaterapii lub farmaceutą. Wyciąg z hyzopu jest składnikiem min. kropli , opartych na ziołach i stosowanych przy nieżycie dróg oddechowych.