Cytryna powstała ze skrzyżowania limy z cytronem, znanym już w starożytności owocem, który obecnie jest wykorzystywany głównie do otrzymywania kandyzowanej skórki . Polskamowi.pl omawia zalety tego owocu.

Cytryna to owoc pochodzący z południowych Chin, do Europy przywędrowała w okresie średniowiecza. Warto wiedzieć, że pierwsza pisemna wzmianka o lemoniadzie cytrynowej pochodzi w Egiptu. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób wyglądała wędrówka tej rośliny, prawdopodobnie kupcy arabscy wprowadzili cytrynę w rejon morza śródziemnego. W XI w cytryna przywędrowała do Hiszpanii, a stamtąd w dalsze zakątki Europy.
Jest uprawiana dla swoich owoców, które zawierają dużo witaminy C i B1 oraz kwasu cytrynowego. Ale jest uprawiana też jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach w krajach o ciepłym klimacie. Na obszarach o klimacie umiarkowanym uprawia się ją w szklarniach i palmiarniach, a także w mieszkaniach, jako roślinę pokojową.

Warto wiedzieć, że najwięcej właściwości zdrowotnych ma skórka cytryny. To właśnie ona jest źródłem związku o nazwie limonen, czyli- silny przeciwutleniacz, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Ponieważ limonen zostaje w krwiobiegu przez dłuższy czas, naukowcy są zdania, że lepiej niż inne substancje odżywcze radzi sobie on z hamowaniem rozwoju komórek nowotworowych.

Poza tym cytryna pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i procesy trawienne, przyśpieszając samooczyszczanie organizmu. Jest  to ważny składnik diet odchudzających.

Chociaż  cytryna  wcale nie zawiera najwięcej witaminy C, ale zawiera jej na tyle dużo -53 mg/100,  by wspierać odporność organizmu i łagodzić przebieg infekcji. Tym bardziej że zawiera  też sporo rutyny, która zapobiega utracie witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne. Ta cudowny owoc powoduje również  wyrównanie ciśnienia tętniczego krwi,  wspomaga  utrzymanie właściwej elastyczności naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko zawałów i udarów oraz wspiera walkę z miażdżycą, a to wszystko dzięki dużej zawartości potasu.
Często stosowana jest profilaktycznie w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę.  Letnia woda z dodatkiem cytryny wykazuje  właściwości bakteriobójcze. Z kolei  sok z cytryny pomaga regulować poziom wapnia i stymuluje produkcję żółci w wątrobie co sprzyja poprawie jej funkcjonowania.
Cytryna to znakomite  źródło beta-karotenu, witamin z grupy B, E, potasu, magnezu, sodu i żelaza. Znajdziemy  w niej też terpeny, substancje  pobudzające wytwarzanie śliny. A ponieważ wraz z wydzielaniem śliny rośnie produkcja enzymów trawiennych, cytryna pobudza procesy trawienne, przyśpieszając oczyszczanie organizmu – sprzyja zatem odchudzaniu.

Cytryna ze względu na zawartość składników odżywczych, olejków eterycznych i kwasów owocowych jest wykorzystywana zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Codzienne spożywanie świeżo wyciśniętego soku z  tego owocu wpływa korzystnie na stan skóry, wzmacnia bowiem syntezę kolagenu.