Jemioła jest znana na całym świecie jako roślina, pod którą ukochane osoby oddają sobie miłosne pocałunki. Ale jaką jest naprawdę rośliną i jakie ma właściwości lecznicze? Na te pytania odpowiada polskamowi.pl

 Już w czasach starożytnych uważano, że jemioła ma działanie magiczne i odpędza złe duchy. W niektórych rejonach Polski panuje przekonanie, że jemioła,zawieszona pod sufitem na Święta przynosi przede wszystkim bogactwo w nadchodzącym roku  i dobrobyt dla domu.Jemioła to niesamowita roślina,   przed wiekami wierzono, że posiada magiczną moc taką, która pomaga uleczyć wszelkie choroby, a drzewo na którym rośnie jemioła, należy otaczać szczególną czcią ponieważ  rozwija się i owocuje w zimie, kiedy wszystko wokół obumiera.
Jemioła była stosowana głównie w medycynie ludowej, jako panaceum na różne dolegliwości, obecnie nie używa się jej  tak  często, ponieważ  jest to roślina trująca.  
O tym, że jemioła jest rośliną pasożytniczą, wiemy wszyscy. Jednak jej klasyfikacja biologiczna nie jest  prosta. Jemioła to półpasożytniczy krzew, który dawniej był zaliczany do rodziny jemiołowatych, dzisiaj  klasyfikuje się ją jako roślinę z rodziny sandałowcowatych.  Jest to ta sama, z której pochodzi niezwykle cenne, indyjskie drzewo sandałowe.

W Polsce mamy dwa gatunki jemioły, są to jemioła pospolita i biała, które są wykorzystywane w lecznictwie. Co ciekawe, wszystkie części jemioły są trujące i spożywane  mogą wywołać niepożądane reakcje takie jak wymioty i biegunki. Jemioła może zatem zarówno leczyć jak i  otruć, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom.

Jemioła jest półpasożytem i najwięcej jej gatunków występuje na terenie Afryki tropikalnej. w Europie rośnie przede wszystkim na topolach, brzozach, sosnach, rzadziej na jodłach, dębach, świerkach i głogach. Skład chemiczny jemioły zależy od tego na jakim drzewie rośnie. Z drzew roślina ta pobiera wodę i sole mineralne, natomiast resztę związków pokarmowych potrzebnych jej do życia wytwarza sama, dzięki aktywnemu procesowi fotosyntezy. W czasie zimy na roślinie pojawiają się białe owoce wypełnione kleistą mazią, które są chętnie wyjadane przez ptaki. 

Jemioła kwitnie od lutego do kwietnia. Owoce dojrzewają wczesną zimą i są przenoszone na inne drzewa przez ptaki. Co ciekawe, tylko jemiołuszki i paszkoty wyjadają całe owoce, przez co umożliwiają rozmnażanie jemioły nawet w odległych terenach. Pozostałe ptaki  tylko skubią owoce, których pozostałości przyklejają się do drzewa. Nasiona kiełkują w maju. Młoda jemioła wytwarza początkowo charakterystyczne ssawki, dzięki którym półpasożyt przywiera do drzewa. Dopiero po jakimś czasie  jemioła wytwarza korzenie.

Jemiołę wykorzystywaną w celach leczniczych zbiera się w okresie zimowym od późnej jesieni do wczesnej wiosny.  Roślina ta zawiera flawonoidy, aminy, trójterpeny i kwasy organiczne oraz związki śluzowe i  sole mineralne 
 Jest stosowana w leczeniu  miażdżycy i kołatania serca.  Związki czynne zawarte w jemiole, zwalniają przyspieszone bicie serca spowodowane nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Jemioła stabilizuje również pracę trzustki, aktywizuje proces przemiany materii.
Pomaga w leczeniu stanów zapalnych  stawów i jako lek rozkurczowy. Wykazuje też właściwości uspokajające .Zwiększa częstotliwość skurczów serca i  rozszerza naczynia krwionośne co powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Znajdujące się w zielu lektyny i wiskotoksyny wykazują działanie  niszczące komórki nowotworowe i pobudzające układ odpornościowy. Od jakiegoś czasu duże nadzieje wiąże się również z potencjalnym leczniczym działaniem jemioły w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Ziele jemioły jest również cennym surowcem kosmetycznym. Wspomaga zwalczanie łuszczycy, ciężkich postaci trądziku i przewlekłych infekcji skóry.
 Ponadto owoce jemioły wykorzystuje się zewnętrznie w łagodzeniu odmrożeń  zarówno jako papkę z rozgniecionych białych kulek, jak i w postaci maści.                                                                                                                                                                                          I na koniec ciekawostka, otóż w Wielkiej Brytanii można zakupić zestaw do samodzielnego posadzenia jemioły na drzewie.