Szwajcarscy naukowcy są przekonani, że znaleźli sposób, by odmłodzić człowieka. Badacze podali myszom pochodną witaminy B3. W efekcie odmłodzili mięśnie i mózg tych gryzoni.

Receptą na walkę m.in. ze starzeniem się skóry ma być forma witaminy B3 czyli rybozyd nikotynamidu. Ta, według czasopisma “Science” pobudza komórki macierzyste do produkcji nowych, które regenerują organy i tkanki. Rybozyd jest substancją całkowicie naturalną, występuje m.in. w mleku, mięsie, piwie.
Badacze z Politechniki Federalnej w Lozannie uznali, że rybozyd ma zbawienne działanie również dla ludzkiego organizmu. Stwierdzili to po badaniach przeprowadzonych na zwierzętach. Dwuletnim – już starzejącym się myszom podano rybozyd. Wzrosła aktywność ich komórek: zwierzęta żyły dłużej i biegały szybciej. Naukowcy stwierdzili, że udało się odmłodzić mózg i mięśnie.

„Nasze badanie jest bardzo istotne z punktu widzenia medycyny regeneracyjnej. Nie mówimy tu o wprowadzaniu do ciała obcych substancji, ale o przywracaniu naturalnej zdolności organizmu do regeneracji za pomocą związku, który występuje w pożywieniu” – tłumaczył Hongbo Zhang, jeden z badaczy.

 

Naukowcy: pochodna B3 leczy też ludzi

 

Według szwajcarskich i amerykańskich naukowców pochodna witaminy B3 ma być skutecznym sposobem nie tylko na walkę ze starzejącą się skórą, ale i chorobami degeneracyjnymi wątroby, mięśni, serca, czy Alzheimera.

Johan Auwerx, dyrektor laboratorium fizjologii integracyjnej Politechniki Federalnej w Lozannie, zaobserwował, że po regularnym podawaniu zwierzętom witaminy B3, w ich mózgach pojawiło się więcej komórek macierzystych. Auwerx uważa, że może to opóźnić rozwój Alzheimera nawet o kilka lat.

Pochodna witaminy B3 ma także umożliwić skuteczniejsze leczenie białaczki – działanie rybozydu sprawia, że komórki szpiku kostnego lepiej się regenerują po radioterapii.

Badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych, które zostały opublikowane w “Nature – Science Reports”, wykazały, że rybozyd zmniejsza neuropatię i insulinooporność w przebiegu cukrzycy. Pochodna witaminy B3 obniża poziom glukozy we krwi, przez co m.in. ogranicza przybieranie na wadze.

 

 

Póki co, pochodna wiatminy B3 o zbawiennym działaniu dla naszego organizmu, jest bardzo droga. Niektóre media informują, że przyczyną tego jest monopol jednej z amerykańskich firm na sprzedaż i stosowanie rybozydu.
Alternatywą mogą być inne witamin z grupy B, które m.in. wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

 

DR

Skomentuj