Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. A jakimi prawami powinien rządzić się jadłospis osób po 65 roku życia, by mogły cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Polska mówi.pl podpowiada jak jeść i co jeść powinni seniorzy.

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

 Kluczem do sukcesu nie są w tym przypadku ani skomplikowane diety, ale tajemnicze substancje. Źródło zdrowia tkwi bowiem w prostocie i umiejętnym dopasowaniu komponentów, które na stałe powinny znaleźć się w menu każdej babci i dziadka.

Zdrowa dieta to klucz do dobrego samopoczucia. Szczególnie wtedy, gdy wraz z wiekiem organizm robi się coraz bardziej wymagający. Wbrew pozorom dieta seniora nie musi być wcale ascetyczna, a jedynie właściwie skomponowana. Wyzbywając się najbardziej niekorzystnych dla zdrowia nawyków żywieniowych z młodości i zmieniając je na lepsze, starsze osoby szybko dostrzegą różnicę i na nowo odkryją radość płynącą z poznawania nowych kompozycji smakowych.

Dobre źródło energii

Pierwszym z aspektów, o które należy się zatroszczyć, jest typ produktów, dostarczających najwięcej energii. Najlepiej, aby były to węglowodany złożone, obecne w produktach zbożowych, kaszy czy brązowym ryżu. W diecie nie powinno zabraknąć również makaronów, ziemniaków oraz jajek. Nie można zapominać o tłuszczach, ale jedynie tych dobrych. Zamiast zwierzęcych, wybierajmy roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy czy kukurydziany. Jadłospis powinien zawierać również ryby, które bogate są w witaminę D oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, wzmacniające serce, układ nerwowy i odpornościowy.

Mlecznie, lecz bez mleka

Codzienne posiłki powinny obowiązkowo obfitować w wapń, którego szczególnie bogatym źródłem są produkty nabiałowe. Dobrze jest ograniczyć  ilość laktozy, która może być z wiekiem słabiej trawiona. Najwięcej tego cukru znajduje się w mleku, ale już  nie we wszystkich  produktach pochodnych – Wśród produktów mlecznych nie trzeba wybierać jedynie tych oznaczonych jako bezlaktozowe. Do diety bezpiecznie mogą zostać włączone między innymi produkty mleczne poddane fermentacji. Należą do nich np. kwaśna śmietana, maślanka, kefir czy jogurt. Ponadto seniorzy bez obaw sięgać mogą po sery żółte, charakteryzujące się brakiem laktozy. Podobnie rzecz się ma w przypadku innych typów serów, takich jak serki topione – tak twierdzi  Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej Mońki. Aby mieć absolutną pewność wyboru odpowiedniego produktu przed jego zakupem koniecznie zapoznajmy się z etykietą.

[/et_pb_text][et_pb_gallery admin_label=”Galeria” gallery_ids=”13969,13971,13972″ fullwidth=”off” show_title_and_caption=”off” show_pagination=”on” background_layout=”light” auto=”off” hover_overlay_color=”rgba(255,255,255,0.9)” caption_all_caps=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]