PolskaMowi.pl przypomina, że od dziś wstrzymany został ruch pociągów na trasie Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Włochy. Nieczynne są stacje Milanówek, Brwinów, Pruszków, Piastów, Ursus-Niedźwiadek, Ursus oraz Włochy. Do stolicy i z powrotem można się dostać zastępczą komunikacją autobusową.

W czasie rocznej modernizacji przebudowane zostaną przystanki, tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem, przejścia podziemne oraz powstanie nowy przystanek w Parzniewie, między Pruszkowem a Brwinowem. Koszt inwestycji to 285 milionów złotych.

            Utrzymane jest tylko bezpośrednie połączenie – bez postojów na przystankach i stacjach pośrednich – pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą. Na czas przebudowy pociągi podmiejskie Kolei Mazowieckich jeżdżą linią dalekobieżną. Podróżni w dni robocze będą mieli do dyspozycji 46 połączeń do stolicy. Podczas porannego szczytu przewozowego pomiędzy 5 a 8 rano w stronę Warszawy wyruszy 13 składów. Po południu od godziny 15 do 20 w stronę Grodziska wyruszy 14 pociągów.

PolskaMowi.pl przypomina, że już od kilku dni w Alejach Jerozolimskich działa nowy buspas, który ma usprawnić przejazd autobusów podczas modernizacji. Został wytyczony w kierunku centrum, na odcinku od granicy miasta, między ulicą Bodycha i węzłem Salomea oraz od skrzyżowania ulic Łopuszańskiej i Kleszczowej do Ronda Zesłańców Syberyjskich. Obowiązuje przez cały tydzień w godzinach porannego i popołudniowego szczytu (6–10 oraz 14– 19). Mogą na niego wjeżdżać także taksówki oraz pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych.

            W ramach zastępczej komunikacji uruchomione zostaną następujące linie autobusowe:

Linia ZG (Warszawa – Grodzisk Mazowiecki – Warszawa) – uruchamiana przez Koleje Mazowieckie; kursy w dni robocze co 15 minut, a w dni świąteczne – co 30 minut; przejazd w pobliżu przystanków kolejowych; 12-metrowe autobusy.

Linia ZM (Milanówek – Grodzisk Mazowiecki – Milanówek) – uruchamiana przez Koleje Mazowieckie; wahadłowe kursy w dni robocze w porach szczytu przewozowego co 15 minut;  połączenie umożliwi przesiadkę z autobusu do pociągu w Grodzisku Mazowieckim; 12-metrowe autobusy; kursy realizowane z Grodziska Mazowieckiego do Milanówka po północnej stronie linii kolejowej, z Milanówka do Grodziska Mazowieckiego po południowej stronie linii kolejowej.

Linia ZB (Brwinów – Warszawa – Brwinów) – uruchamiana przez Koleje Mazowieckie; linia przyspieszona; kursy w dni robocze co 10 minut w szczycie przewozowym, w godzinach pozaszczytowych w dni robocze – co 15 minut, a w dni wolne od pracy – co 30 minut; w godzinach popołudniowych w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na drogę S2 i autostradę A2; 12-metrowe autobusy.

Linia ZP (Warszawa – Pruszków – Warszawa) – uruchamiana przez ZTM; kursy w dni robocze w ścisłym szczycie co 5 minut, poza szczytem 15 minut, w soboty – co 10 minut, a w niedziele co 15 minut;  linia przyspieszona dedykowana obsłudze Pruszkowa; 12-metrowe autobusy.

Linia 717 – uruchamiana przez ZTM; kursy w dni robocze w szczycie co 7,5 minuty, poza szczytem – co 15 minut, w dni wolne od pracy – co 15 minut; redukcja liczby przystanków na terenie Warszawy w celu przyspieszenia czasu przejazdu w relacji Piastów – Dworzec Zachodni (w celu dojazdu do omijanych przystanków możliwe będą przesiadki na inne linie); 12-metrowe autobusy.

Ponadto:

Linia nr 517 – podwojenie częstotliwości (w szczycie przewozowym co 5 minut), dodatkowe kursy – na trasie skróconej do Placu Trzech Krzyży.

Linia nr 127 – podwojenie częstotliwości w szczycie przewozowym (kursy co 7,5 minut), dodatkowe kursy – na trasie skróconej do Emilii Plater / Centrum; w dni wolne od pracy częstotliwość 15-minutowa.

Linia nr 178 – zwiększenie częstotliwości w szczycie przewozowym (ze Skoroszy co 7,5 min.), dodatkowe kursy – do Ronda Daszyńskiego;

Linia nr  191 i 716 – obsługa autobusami przegubowymi;

Linia nr 177 – zwiększenie częstotliwości w szczycie przewozowym dodatkowymi kursami  na trasie skróconej Skorosze – P+R Al. Krakowska.

           Na specjalnych zasadach honorowane są bilety pomiędzy ZTM a Kolejami Mazowieckimi, obejmujące połączenia KM, SKM oraz linie autobusowe uruchamiane przez obu przewoźników. Wszelkie aktualizacje znajdziemy na stronie http://grodzisk-warszawa.pl/

Więcej informacje o modernizacji znajdziecie tutaj.

AK

fot. Anna Krzesińska