PKP PLK sprzyja pasażerom, którzy na dworzec lub przystanek kolejowy przyjeżdżają jednośladami. Tylko w ubiegłym roku w okolicach Siedlec stanęło 110 stojaków na rowery.

Stojaki rowerowe przy obiektach PKP nie są już niczym wyjątkowym. Obecnie zobaczyć je można przy ponad 300 dworcach kolejowych w całym kraju. Montaż stojaków stał się również standardem przy planowanych i prowadzonych obecnie modernizacjach dworców należących do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nieco gorzej niż Podkarpacie

Spółka stara się, by były to miejsca zadaszone, objęte monitoringiem i wyposażone w słupek do serwisowania. Wszystkie stojaki montowane przez PLK umożliwiają wygodne przypięcie całej ramy, co lepiej zabezpiecza rower przed kradzieżą. Najczęściej stojaki montowane są w miejscach dobrze oświetlonych i jak najbliżej peronu. Dzięki temu powstały dodatkowe możliwości dla pasażerów, którzy chcą dojechać do stacji rowerem i bezpiecznie go zostawić.

Tylko w ubiegłym roku PKP zamontowało 1400 stojaków rowerowych w 337 lokalizacjach. O najwięcej, bo aż 173 stojaki na 35 stacjach, wzbogaciło się województwo podkarpackie. Nie najgorzej w tej statystyce wypadły też okolice Siedlec.
– W 2016 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały na tym terenie 110 stojaków rowerowych – informuje Joanna Kubiak z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Stanęły one m.in. w miejscowościach: Halinów (powiat miński), Borki-Kosy (powiat siedlecki), Barchów i Łochów (powiat węgrowski) oraz Chrzęsne i Mokra Wieś (powiat wołomiński) W każdym z tych miejsc zarządca infrastruktury umieścił od 5 do 10 stojaków. Ubiegłoroczne montaże były efektem zgłoszeń od pasażerów i lokalnych społeczności.

Będzie więcej

Spółka nie zwalnia tempa. Do końca bieżącego roku na około 100 stacjach w Polsce stanie ponad 400 nowych stojaków rowerowych. Ich montaż rozpocznie się już wiosną. Dzięki temu do końca roku rowerzyści będą mogli korzystać z 6300 stojaków. Dodatkowo w Warszawie trwają uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich o wspólnym projekcie uzupełniania stojaków rowerowych przy warszawskich stacjach.

– Poszczególne miejsca będziemy ustalać na bieżąco. Zachęcamy także do zgłaszania zapotrzebowania na stojaki lokalne samorządy, stowarzyszenia lub samych pasażerów-rowerzystów. Miejsca, w których warto postawić kolejne stojaki rowerowe, można zgłosić przez nasz oficjalny profil na Facebooku – dodaje Joanna Kubiak.

Bartosz Szumowski