Orange Polska zwiększy dostęp gospodarstw domowych w Siedlcach do internetu o wydajności nawet 300 Mb/s. W przyszłym roku usługa ma być dostępna na około 85% powierzchni miasta. Magistrat zaprasza też kolejnych inwestorów.

Rozbudowa siedleckiej sieci światłowodowej to część ogólnopolskiego projektu, który w ciągu najbliższych 3 lat ma objąć 3,5 mln gospodarstw domowych. Umowę w tej sprawie podpisali wiceprezes Orange Polska Piotr Muszyński oraz prezydent miasta Wojciech Kudelski.
Orange Polska S.A. już od dłuższego czasu inwestuje w światłowody na terenie Siedlec. Firma prowadzi roboty ziemne, które rozbudowują gęstość sieci. Dzięki umowie w Siedlcach powstaną łącza umożliwiające prędkość 300 Mb oraz pakiety usług na bazie nowych technologii. To sprawi, że spółka będzie świadczyć usługi pakietowe (internet stacjonarny, telewizja, telefonia stacjonarna i komórkowa) dla obecnych oraz przyszłych klientów.
Obecnie do światłowodów Orange podłączonych są w Siedlcach 3 tys. gospodarstw. Jak planuje firma, do końca bieżącego roku ta liczba zwiększy się o kolejne 10,5 tys., a w przyszłym roku – o 8 tys., co da 80-, a być może 85-procentowe pokrycie miasta usługą. W sumie firma zainwestuje w rozbudowę sieci światłowodowej w mieście aż 12,8 mln zł.

Infrastruktura i świadome władze

Jak mówił podczas uroczystego podpisania umowy prezydent Kudelski, spółka zdecydowała się na inwestycje w mieście, bo ma ono sprzyjającą temu infrastrukturę.

– To zapewni dalsze warunki do rozwoju Siedlec. Usługi spółki będą służyły naszej młodzieży i firmom, dla których szybki internet jest niezbędny, mamy więc dla kogo podpisywać tę umowę – podkreślił.

– Nie oczekujemy od Miasta nakładów finansowych. Chcemy jedynie współpracy władzy. Nie we wszystkich miastach, gdzie wdrażamy naszą usługę, włodarze są tak świadomi wpływu nowych technologii na rozwój, jak w Siedlcach – odpowiedział wiceprezes Muszyński.

Jak dodał, firma liczy, że magistrat wesprze inwestycję, wydając odpowiednio szybko pozwolenia budowlane, koordynując prace drogowe i budowlane w terenie z inwestycjami Orange, a także informując mieszkańców na swojej stronie internetowej o postępach robót. Inwestor nie oczekuje jednak, że zostanie monopolistą. Urząd Miasta podkreśla, że w świadczenie usług szybkiego internetu w Siedlcach może inwestować też każdy inny operator.

Bartosz Szumowski