Trudno sobie wyobrazić powitanie Nowego Roku bez fajerwerków. A jednak. Są miasta, w których ich zabraknie. W PolskaMowi.pl znajdziesz te, w których podczas miejskiego Sylwestra nie będzie sztucznych ogni.

Wieczór sylwestrowy bez strzelania petardami i pokazu fajerwerków?  To co raduje jednych, stanowi ogromny stres dla drugich. Cierpią osoby starsze, z chorobami serca oraz zwierzęta, które w większości przypadków boją się wystrzałów. Strach, który czują, słysząc wystrzały jest zagrożeniem dla ich zdrowia i życia. Od kilku lat Stowarzyszenie Empatia namawia Polaków do rezygnowania z fajerwerków w sylwestrową noc.
Niektóre samorządy postanowiły posłuchać tej prośby i nie organizować pokazu pirotechnicznego podczas miejskiego sylwestra. Wśród nich jest Kraków. Jak podkreślają władze miasta, miłośników psów, kotów i innych zwierząt z pewnością ucieszy ta informacja. Z kolei we Wrocławiu odbędzie się teatralny pokaz pirotechniczny z wykorzystaniem tzw. niskiej pirotechniki, której  hałas nie powinien zaszkodzić ani ludziom, ani zwierzętom.  Słupsk postawił na pokazy laserowe oraz cyrkowe bez zwierząt, akrobatykę powietrzną i fire show. Pierwszy raz w historii miejskiego sylwestra, fajerwerków nie będzie również w Białymstoku. Zamiast nich chwilę po północy będzie można obejrzeć pokaz laserów.  Również Radlin, miasto w województwie śląskim, chcąc zaoszczędzić zwierzętom niepotrzebnego cierpienia, zaprasza na specjalny pokaz laserowy o godz. 23.30. Podczas stołecznego Sylwestra zobaczymy zaś skrócony pokaz fajerwerków – dotąd trwał 8 minut, w tym roku – tylko trzy.
Już jutro na naszym portalu przedstawimy porady jak pomóc zwierzętom przetrwać wystrzały i huk petard oraz fajerwerków.
Znacie jeszcze inne miasta i miasteczka, gdzie zrezygnowano z fajerwerków? A Wy jesteście za strzelaniem w Sylwestra? Piszcie w komentarzach.

AK

anna.krzesinska@polskamowi.pl