Mazowieckie Zapusty są największą zimową imprezą plenerową odbywającą się w naszym regionie. Widowisko to stale cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Mazowsza i to zarówno starszych jak i młodszych.

Tegoroczny XXXVI Przegląd Zespołów Zapustnych Mazowieckie Zapusty 2017 odbędzie się 26 lutego w Jednorożcu w powiecie przasnyskim. Swój udział zapowiedziało dwadzieścia zespołów zapustnych. Tegoroczny Przegląd pierwszy raz odbędzie się bez pomysłodawczyni i głównej organizatorki imprezy – dr Ireny Kotowicz – Borowy, która zmarła kilka tygodni temu.  Przez 35 lat organizowała tę imprezę folklorystyczną na zakończenie karnawału. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przegląd Zespołów Zapustnych będzie  kontynuowany, a osoby, które się tym zajmą dołożą wszelkich starań, aby odbywał się on również na wysokim poziomie.

Przez dwa ostatnie lata gospodarzem Mazowieckich Zapustów była gmina Sońsk. Impreza ta bardzo spodobała się jej mieszkańcom. Niektórzy wręcz żałują, że w tym roku popularny korowód „bakusów” nie pojawi się na terenie ich gminy. Wiadomo jednak, że gmina Sońsk będzie miała swoich reprezentantów w Jednorożcu. Trwają ostatnie przygotowania to tej karnawałowej zabawy.

Milena Bonisławska