Czy Warszawie grozi kryzys śmieciowy? Portalsamorzadowy.pl alarmuje, że za sprawą nierozstrzygniętych przez MPO przetargów zabraknie firm, które zajmują się wywożeniem śmieci. Przedsiębiorstwo uspokaja, że śmieci będą utylizowane, eksperci prognozują, że Warszawie grozi zator śmieciowy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania szuka wciąż podwykonawców, którzy pozwolą zagospodarować śmieci. Jak informuje portalsamorzadowy.pl poprzedni przetarg został unieważniony, choć zdaniem MPO cieszył się zainteresowaniem. Według przedsiębiorstwa oferenci zaproponowali stawkę dwukrotnie wyższą niż wskazana przez MPO. Zdaniem Wojciecha Jakubczaka z MPO „wartość zamówienia przyjęta przez zamawiającego wynikała z przeprowadzonego rozpoznania rynku”. 
Nie zgadza się z tym ekspert Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej Krzysztof Kawczyński.  “Na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów po pierwszych 2-3 latach rewolucji śmieciowej, opartej na polityce najniższych cen, do głosu dochodzi ekonomia i rachunek ekonomiczny, który jasno pokazuje, że przy rosnących standardach i obowiązkach w tym zakresie przetargi z przełomu lat 2017 i 2018 kończą się istotnymi (20-40 proc.) zwyżkami cen usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych” – podkreśla Krzysztof Kawczyński.
Znalezienie wykonawców za cenę sprzed 2-3 lat jest mało realne i może być dla Warszawy bardzo niebezpieczne, bo na końcu może doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę – dodaje.

Więcej na portalsamorzadowy.pl