Wcześnie zapadający zmrok jest bardzo niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów, którzy często stają się niewidoczni dla kierowców. PolskaMowi.pl przypomina o tym jak ważne w tym czasie jest noszeniu elementów odblaskowych.

W okresie jesienno-zimowym zwiększa się liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Sprzyja temu wcześniej zapadający zmrok, noszone przez nas ubrania w ciemnych kolorach, parasole chroniące przed często padającym deszczem i słuchawki w uszach. Stąd tak ważne jest noszenie odblasków. Policja jak co roku przypomina, że kierowca ma większe szanse dostrzec wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego czy rowerzystę i to już z odległości nawet 150 metrów. To z kolei pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji, która często może uratować zdrowie, a nawet życie pieszego czy rowerzysty. Bez odblasków zostają oni dostrzeżeni dopiero z odległości 20-30 metrów, co często powoduje, że kierowca nie ma szans na reakcję i dochodzi do wypadku. Tymczasem zderzenie z samochodem pieszego czy rowerzysty, którego przecież nie chronią żadne pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne, sprawia, że często nie mają oni większych szans na przeżycie.

            Przypominamy też, że zgodnie z prawem pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Warto jednak nosić odblaski także w mieście, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, bo dzięki temu będziemy bezpieczniejsi. Można je zawiesić na kurtce albo przeczepić do torby lub plecaka. Trzeba to zrobić taki sposób, aby były one widoczne dla kierowców, nadjeżdżających zarówno z przodu jak i z tyłu.

            Apelujemy również do pieszych i rowerzystów, aby zwracali uwagę na to co dzieje się na drogę i  stosowali się sygnalizacji świetlnej.

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl