Pierwszy śnieg, nocne przymrozki oznaczają tylko jedno – zbliżającą się do nas wielkimi krokami zimę. W ten trudny czas miejskie koty wymagają szczególnego wsparcia. Na portalu Polskamowi.pl 5 ważnych porad jak im pomóc.

Przypominamy:

  1.  Obecność wolno żyjących kotów w miejskich budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni takich jak myszy i szczury. Nie są to jednak zwierzęta bezdomne, dlatego nie wolno ich wyłapywać, wywozić np. do schronisk ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.
  1. Jesienią i zimą koty potrzebują suchych i bezpiecznych miejsc, gdzie mogą się schronić i ogrzać. Udostępnijmy im piwnice, strychy czy komórki – wystarczy uchylone okno, tak, aby mogły swobodnie wchodzić i wychodzić. Utrudnianie czy zamykanie dostępu do schronień, kiedy na dworze jest mróz jest znęcaniem się nad nimi!
  1.  Zimą warto podawać kotom karmę, w stałych godzinach i w takiej ilości, aby od razu została zjedzona, tak, aby nie zamarzła. Jedzenie powinno być wystawiane w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru, deszczu czy śniegu. Może to być piwnica, którą należy sprzątać po każdym posiłku z resztek i często dezynfekować. Pamiętajmy też o ciepłej wodzie, która szybko nie zamarznie.
  1. Decydując się na pomoc miejskim kotom, musimy zdawać sobie sprawę, że jest to zajęcie na długi czas i bierzemy odpowiedzialność za te zwierzęta. Warto więc zorganizować grupę osób, która będzie się tym zajmować albo poprosić o pomoc odpowiednią organizację.
  1. Wiele gminnych urzędów wydaje bezpłatne karmy dla kotów, a lokalni urzędnicy udzielają informacji jak mądrze pomóc czworonogom. Rozejrzycie się też po słupach ogłoszeniowych w swoim miejscu zamieszkania. Wiele miast prowadzi kampanie i programy, które edukują mieszkańców w zakresie ochrony zwierząt.

Zima to też trudny okres dla miejskich ptaków. O tym kiedy i jak powinniśmy je dokarmiać oraz czy popularny chleb jest dla nich dobrym pożywieniem można przeczytać TUTAJ.

AK

anna.krzesinska@polskamowi.pl