Siła woli nie wystarczy. Trzeba także, żeby zdrowie na to pozwoliło. Według badań , czas posiłku, ilość i rodzaj żywności powinny zależeć od stanu zdrowia, wieku i płci. Polskamowi.pl podpowiada jak zachować dietę i nie przejadać się.

Diety, które stosuje wiele osób na całym świecie nie zawsze dają efekty. Większość z nich ogranicza liczbę kalorii lub zaleca jedzenie wyłącznie pewnych grup pokarmów. Nie brane są często pod uwagę stan zdrowia, wiek i płeć. Bardzo restrykcyjne diety nie są przeznaczone dla wszystkich. Jest wiele osób, które nie powinny pościć  nawet przez jeden dzień. Są też osoby, które nie mogą zadowolić się niewielką ilością warzyw, czy kaszy lub innych pokarmów. Zawsze decydując się na jakąś dietę zastanówmy się czy jest ona dla nas dobra, czy jest realna do stosowania w naszym konkretnym przypadku.

A jeśli z całą świadomością podejmiemy decyzję  o tym, ze chcemy mniej jeść i schudnąć to należy zastosować się do kilku rad:

Po pierwsze skończ jeść zanim poczujesz się pełny i najedzony. Szczególnie unikajmy jedzenia dużej ilości pieczywa, ta rada jest zgodna z najnowszymi wnioskami z badań w dziedzinie dietetyki. Pieczywo zawiera bowiem bardzo dużo łatwo przyswajalnych węglowodanów i „pustych kalorii”. Pieczywo to bomba cukrowa. Już  w XVII wieku uczeni przestrzegali przed nadmiernym spożyciem produktów zbożowych i zawartego w nich glutenu.

Nie należy podjadać w ciągu dnia. Wewnętrzną walkę z  z nadmiernym jedzeniem  wygrasz tylko wtedy, kiedy  nie ulegniesz pokusie zaglądając do swojej lodówki, czy widząc leżącą w szafce paczkę ulubionych ciastek.  Szczególnie nie wolno nigdy wstawać na jedzenie w nocy. Czyli zastosować tu można zasadę jeść to co wystarczy do życia, a nie wszystko czego żąda nasz apetyt.

Unikajmy jedzenia zbyt wcześnie. Ustalmy stałą porę jedzenia śniadania i nie zaczynajmy wcześniej jedzenia zanim ta pora nadejdzie.

Przy stole należy także unikać nadmiaru jedzenia i stawiania zbyt smacznych pokarmów, którym znacznie trudniej jest się oprzeć. Jeśli chcemy jeść mniej, nie powinniśmy  się spieszyć. Powinniśmy dać czas swojemu mózgowi, żeby zakodował uczucie sytości. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie  powiedzieć stop w odpowiednim momencie.   Rozkoszujmy się pierwszymi trzema kęsami jedzenia.  Udowodniono, że jeśli rozkoszujemy  się smakiem i konsystencją jedzenia, nasz mózg szybciej dostaje sygnał o uczuciu sytości.

 Ważne jest, aby siadać do jedzenie zrelaksowanym.  Jeśli będziemy  zestresowani, zjemy  z pewnością więcej. Jedzenie daje nam uczucie komfortu i spokoju.  A więc zjadanie ogromnych porcji, będzie służyło rozładowaniu stresu.

Należy używać do jedzenia mniejszych talerzy.  Zjadając z mniejszego talerza, będziemy  mieli wrażenie, że  porcja jest duża. Dodatkowo, możemy użyć  mniejszej łyżki. Badania naukowe wykazały, że osoby korzystające z mniejszych naczyń, zjadają 70 kalorii mniej podczas każdego posiłku.

Należy pamiętać, aby pić wodę przed posiłkiem, a także w czasie jedzenia. Dodatkowa, ilość wody, ale pitej  małymi łyczkami  “oszuka” nasz mózg i sprawi , że szybciej poczujemy się nasyceni. Pijąc wodę  wspomożemy jednocześnie  swoje trawienie oraz procesy metaboliczne. Unikajmy natomiast picia napojów gazowanych podczas jedzenia, szczególnie słodzonych,  które zawierają wysokocukrowy syrop kukurydziany. Badania wykazały, że blokuje on jeden z hormonów, który odpowiedzialny jest za uczucie sytości.

Dodawajmy do jedzenia ostre przyprawy. Jest to bardzo ważne, ponieważ, dzięki temu, do  mózgu szybciej dotrze wiadomość o tym, że jemy. Dodatkowo, mimowolnie będziemy  brać mniejsze kęsy i popijać większą ilością wody.

Naukowcy twierdzą, że  zachęcanie ludzi do uważnego jedzenia może pomóc w zmniejszeniu ilości spożywanych kalorii.