Ptaków śpiew… czy może być coś bardziej relaksującego? Niestety, nie wszyscy mają okazję posłuchać na żywo ptasich treli. PolskaMowi.pl ma na to radę!

* Dlaczego ptaki rano śpiewają? Okazuje się, że ma to związek m.in. z odstraszeniem potencjalnych rywali oraz z wykorzystaniem czasu przed pojawieniem się „śniadanka”, czyli owadów. O świcie jest bowiem zbyt ciemno, żeby je łapać.

* Ptaki nie mają krtani i strun głosowych. I choć brzmi to dość makabrycznie, zwłaszcza dla mieszczuchów, to kogut może piać mimo odciętej głowy. Jego aparat wokalny podłączony jest bowiem nadal do układu oddechowego.

* Ptasi głos jest  w stanie wytworzyć imponującą ilość 110 decybeli w głośniejszych fragmentach — to tyle samo, ile dźwięk głośnego klaksonu!

Te i inne ciekawostki znajdziecie na stronie www.glosy-ptakow.pl Na stronie można posłuchać m.in. najpopularniejszych głosów ptaków takich, jak np.: bogatka, gil, jastrząb, kos, puchacz, rudzik czy skowronek, a także nauczyć się je rozróżniać. Wystarczy włączyć nagranie, zamknąć oczy i poczuć się niczym na łące! A kiedy wyruszymy na spacer i rozpoznamy ptasie głosy, z pewnością będzie to dla nas wyjątkowe przeżycie!

AK