Ulica Brzeska to niewątpliwie unikat. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ulic, stanowiąca prawdziwy symbol warszawskiej Pragi.
Wytyczona w latach osiemdziesiątych XIX wieku do dziś jest jedną z największych ulic dzielnicy. Jej nazwa pochodzi od znajdującego się w jej pobliżu Dwora Terespolskiego, który zwany jest także Brzeskim. Ulica Brzeska to prawdziwa ikona Pragi. Niemalże cała jej zabudowa przetrwała wojnę. Ulicę wytyczono w drugiej połowie XIX wieku. W pierwszych latach XX stulecia ruszyła intensywna zabudowa ulicy kamienicami czynszowymi. Mieszkańcami kamienic ze względu na bliskość Dworca Terespolskiego byli przeważnie kolejarze, dorożkarze, robotnicy oraz rzemieślnicy.
Okolice ulicy Brzeskiej bardzo dobrze zachowały swój charakterystyczny klimat i tradycje. Znajduje się się tutaj w wiele kamienic, które przypominają o dawnych czasach jej świetności.
Nie ma wątpliwości, że na dzień dzisiejszy ulica Brzeska oraz większość zabudowań znajdujących się w jej sąsiedztwie potrzebują kapitalnego remontu. Obdrapane kamienice, sypiące się elewacje to tylko niektóre problemy. Nadzieją na zmianę sytuacji są pierwsze remonty budynków.