Dziś Walentynki – Święto Zakochanych. Jedni je celebrują, inni uważają, że jest zbyt komercyjne. Obojętnie czy należycie do pierwszej czy drugiej grupy, PolskaMowi.pl ma dla Was garść informacji związanych z tematyką miłosną.

1. Najsłynniejszy walentynkowy prezent to pokryte różowym lukrem jabłko, które zostało umieszczone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami. Otrzymała go królowa Anna Boleyn od swojego męża, angielskiego króla Henryka VIII.

2. Najdroższą walentynkę za 250 tysięcy dolarów dostała gwiazda opery Maria Callas od swojego adoratora miliardera Arystolesa Onasisa. Była to kartka z czystego złota wysadzana kamieniami szlachetnymi: diamentami i szmaragdami. Całość opakowano w… futro z norek.

3. Jednym z popularniejszych prezentów na Walentynki są słodycze. Największe na świecie pudełko czekoladek o nazwie „Thorntons Moments box” powstało w 2008 roku i ważyła aż 1,690 kilograma! Jego twórcą jest brytyjska firma Thorntons, która dzięki niezwykłej bombonierce trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

4. Najdłuższy pocałunek na świecie trwał aż 58 godzin, 35 minut i 58 sekund! Należy do tajlandzkiej pary Ekkachai Tiranarat i Laksany Tiranarat,  która pobiła go podczas Walentynkowego Maratonu Całowania w 2013 roku. Oczywiście, również trafili do Księgi Rekordów Guinnessa.

5. Każdego roku bohaterka szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia” dostaje ponad tysiąc walentynek. Ludzie, z całego świata wysyłają kartki do Werony, z prośbami o miłosne porady.

AK