W Karkonoszach i Górach Izerskich jeszcze do końca maja zamknięte są cztery szlaki turystyczne Polskamowi.pl pyta dlaczego?

 Powodem zamknięcia szlaków  jest trwający właśnie okres godowy cietrzewi.  Cietrzewie to ptaki zagrożone wyginięciem w związku z czym znajdują się pod szczególną ochroną. Biolodzy szacują, że cała ich populacja w Polsce wynosi jedynie 450 sztuk. Są to ptaki osiadłe, które nie odbywają wędrówek. Najliczniejsza grupa licząca około stu sztuk osobników  zamieszkała właśnie  w Karkonoszach i Górach Izerskich.

W   okresie godowym/w kwietniu i w maju ptaki te są bardzo płochliwe i dlatego przyrodnicy zamykają szlaki turystyczne. Ptaki zachowują się również charakterystycznie w tym czasie. Toki samców są gromadne i odbywają się przed świtem na ziemi lub drzewach. Koguty stroszą piórka i przybierają charakterystyczne biało-czarne barwy. Cietrzew jest prawie takiej wielkości jak kura domowa i  podobnie jak te udomowione ptaki lubi kąpać się w piasku.

Wczesną jesienią ptaki gromadzą się w stadach, by zimą rozdzielić się na jednopłciowe grupy. Cietrzewie w czasie dużych mrozów i dużej ilości opadów śnieżnych  potrafią zakopywać się w śniegu. Dożywają aż do 15 lat. Warto  przypomnieć, że ponad 20 lat temu cietrzewie zginęły z dolnośląskich lasów, a obecnie  leśnicy i biolodzy prowadzą unikatowy program ponownego zasiedlania ich na tych terenach.

Już od kilku lat biolodzy pracujący na terenie  Karkonoskiego Parku Narodowego  podpatrują cietrzewie i prowadzą badania całej populacji kurowatych. Co ciekawe, już teraz wiadomo, że ptaki występujące w Karkonoszach i Górach Izerskich mają swój własny genotyp i nie są spokrewnione z osobnikami występującymi w innych rejonach.

Przypominamy, ze w  związku z tokami cietrzewi zamknięty   dla ruchu turystycznego został odcinek szlaku niebieskiego przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. A obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone  od Przełęczy Okraj  szlakiem czerwonym i biegnie przez  teren Republiki Czeskiej.

Zamknięty został również odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.

I na koniec jeszcze ciekawostka na tych terenach gdzie zasięg występowania cietrzewi pokrywa się z  tym  gdzie występują głuszce mogą występować  skrzekoty. Są to mieszańce cietrzewia i głuszca.