Bej, Zefir i Negra psy – ratownicy wraz ze swoimi przewodnikami z Beskidzkiej Grupy GOPR gościli w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Na Polskamowi.pl zobaczysz jak wyglądały pierwsze ćwiczenia Beskidzkiej Grupy w podziemnych wyrobiskach, w których szkolą się ratownicy górniczy.

Psy są w stanie odszukać zasypane osoby pod śniegiem na lawinisku wysoko w górach, a także na gruzowisku zawalonego budynku.  Dlatego ratownicy przeprowadzili próbę szkolenia psów pod ziemią, by mogły uczestniczyć w poszukiwaniu zasypanych górników. Szkolenie odbyło się ono wyjątkowo sprawnie i zgodnie z planem, m.in. w obecności mgr. inż. Andrzeja Kleszcza – Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który podkreślił, że każdy sposób dotarcia do zasypanego górnika, jeśli jest skuteczny, jest dobry.

To co zaskoczyło wszystkich, to fakt, że psy szybko zaakceptowały otoczenie podziemnego wyrobiska i bez zauważalnego stresu, sprawnie poruszały się po wyznaczonych do ćwiczeń odcinkach, m.in. szukając pozoranta. Jednak prawdziwa próba czeka na nie 700 metrów pod ziemią, gdzie będą testy w realiach kopalnianych wyrobisk.

Panu Piotrowi Nowakowi ratownikowi Grupy Beskidzkiej GOPR i przewodnikowi Negry bardzo dziękujemy za udostępnienie tekstu.

fot: Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu