PolskaMowi.pl przypomina, że dziś obchodzimy święto bodajże najsłynniejszego na świecie misia – Kubusia Puchatka. Data jest nieprzypadkowa – 18 stycznia 1882 roku urodził się Aleksander Milne, czyli autor powieści o misiu o bardzo małym rozumku.

Brytyjski pisarz napisał „Kubusia Puchatka” w 1926 roku, a drugą część, czyli „Chatkę Puchatka” dwa lata później. Książki przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Polacy znają przygody Kubusia Puchatka, Krzysia, Prosiaczka, Kłapouchego, Kangurzycy, Maleństwa, Królika i Tygryska dzięki tłumaczeniom Ireny Tuwim, siostra poety Juliana Tuwima. To właśnie ona przetłumaczyła angielską nazwę misia Winnie-the-Pooh na Kubusia Puchatka ( w oryginale miś jest panienką Winnie ). To także jej zawdzięczamy powiedzonka: „To co tygryski lubią najbardziej” czy „małe Conieco”.

            Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, a także poczytać dzieciom te ciepłe i pełne życiowej mądrości historie. PolskaMowi.pl przedstawia kilka słynnych cytatów Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu:

A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
Nic wielkiego –  zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

***

Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

–  Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
***

Prosiaczku, nie masz ani krzty odwagi.
 Niełatwo jest być odważnym –  odparł Prosiaczek lekko pociągając nosem. –  Kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.

***

Kiedy zawołasz do króliczej norki: Hej, jest tam kto?, a głos z wnętrza odpowie: Nie!, to znaczy chyba, że nie jesteś mile widziany.

***

Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.

 

A jaki jest Wasz ulubiony cytat?

AK