„Użyj muzeum”, czyli co będzie działo się w Muzeum nad Wisłą, nowej przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Jego dyrekcja i pracownicy zapewniają, że całkiem sporo.

Staramy się wciągać w nasze działania jak najbardziej różnorodne grupy odbiorców. Przestrzeń Muzeum to wyjątkowe miejsce spotkania, nie tylko ze sztuką, ale też po prostu z innymi ludźmi, ważny jest dla nas program spotkań, wspólnych zajęć, współpracy i wspólnego uczenia się – podkreśla dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.

Do niedawna instytucja działała w modernistycznym budynku z lat 60. XX wieku „Emilia” przy ulicy E. Plater. w centrum stolicy. Pawilon w przyszłym roku ma zostać przeniesiony w okolice PKiN. Tam docelowo będzie miało swoją siedzibę Muzeum. Więcej o „Emilii” można przeczytać tutaj. Do tego czasu Muzeum Sztuki Nowoczesnej działać będzie w budynku przy ulicy Pańskiej 3 (małe wystawy, spotkania z twórcami), Parku Rzeźby na Bródnie oraz w pawilonie nad Wisłą. W tym ostatnim miejscu będą odbywały się duże wystawy i szeroki program wydarzeń towarzyszących.

Nowa przestrzeń nad Wisłą mieści się niedaleko Centrum Nauki Kopernik oraz w sąsiedztwie historycznego pomnika Syreny o twarzy uczestniczki Powstania Warszawskiego Krystyny Krahelskiej i dłuta Ludwiki Nitschowej. Dlatego to właśnie ekspozycją „Syrena herbem twym zwodnicza” Muzeum  zainauguruje swoją działalność. Będzie to także powitanie dzikiej rzeki, która płynie tuż obok, nadchodzącej wiosny i nowej publiczności.

            – Syrena to przecież nasz wspólny symbol, a od niedawna, kiedy odżyły brzegi rzeki i warszawiacy tłumnie je odwiedzają, ten symbol znów stał się bardziej widzialny i zrozumiały. Zachwycił nas jako temat wystawy, kiedy zrozumieliśmy, że to symbol, który nikogo nie wyklucza, łączy, a nie dzieli. W czasach pełnych napięć to ważne, aby w pełni docenić potencjał tego symbolu – w sztuce artyści doskonale to czują i wyrażają – podkreśla jedna z kuratorek wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza” Marta Dziewańska.

W sobotę (25 marca) dokładnie w samo południe nastąpi otwarcie Muzeum nad Wisłą oraz wspomnianej wyżej wystawy. Zaplanowano również koncerty, akcje artystyczne, kuratorskie oprowadzania czy zajęcia dla rodzin. Będzie też można potańczyć. O godzinie 20 wystąpi m.in. zespół „Ballady i Romanse”, znany z „syrenich” przebojów do filmu „Córki dancingu”. Całość potrwa do godziny 22. Na niedzielę zaplanowano dalszy ciąg imprez na otwarcie tego miejsca.  Muzeum chce zaoferować znacznie więcej na co dzień. Nowy program „Użyj Muzeum” ma sprawić, że uczestnicy aktywnie zaangażują się w działania edukacyjne, tak, ze stają się nie tylko odbiorcami, ale i współtwórcami. Ciekawie zapowiada się program spotkań dla dorosłych, którzy czują się zakłopotani w kontakcie ze sztuką współczesną, a są otwarci na dyskusję. Będą one odbywały się w ostatnie wtorki miesiąca w godzinach 18-20.

Warszawiacy zapraszani są także do udziału w czytankach, kontemplacjach czy zajęciach pływającego uniwersytetu. W kwietniu rozpoczną się m.in. warsztaty wokalne dla kobiet „Śpiew syren”.

Gdzie zajrzeć? Muzeum nad Wisłą mieści się na Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, niedaleko Centrum Nauki „Kopernik” (szczegółowe informacje na stronie muzeum). Wstęp wolny.

Tuż obok przebudowywane są bulwary. Więcej o tym remoncie można przeczytać tutaj.

Tekst i fot. Anna Krzesińska