To pierwsza tego typu gra. Na PolskaMowi.pl przedstawiamy historię planszówki o niedźwiedziu Wojtku, który przeszedł szlak bojowy z armią generała Andersa, z Iranu do Włoch. Wydał ją IPN, a wymyśliły… wrocławskie uczennice Aleksandra i Magdalena Gąsiorek.

Jak do tego doszło? Otóż wszystko zaczęło się od konkursu organizowane we Wrocławiu w ramach Radosnych Obchodów Święta Niepodległości. Uczniowie wrocławskich szkół nadesłali ciekawe prace poświęcone niemal wszystkim okresom historycznym Polski. Jedna z gier dotyczyła okresu II Wojny Światowej i niezwykłych przygód niedźwiedzia Wojtka, który przebył szlak bojowy z armią generała Andersa, z Iranu do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie przewieziony do Wielkiej Brytanii, gdzie został umieszczony w edynburskim ogrodzie zoologicznym. Pomysłodawczyniami gry były siostry Ola i Magda Gąsiorek, uczennice Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu.

Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w 2015 r. zainteresował pomysłem uczennic Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, który z kolei postanowił wydać grę o niedźwiedziu Wojtku. Grę opracował Karol Madaj, twórca słynnej planszówki „Kolejka”.

„Miś Wojtek” to edukacyjna gra planszowa dla 2–5 graczy w wieku od 6 lat. Przeciętny czas rozgrywki to około 30 minut. W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża. Informację, gdzie możecie znaleźć grę znajdziecie tutaj.

 

Szczecin również chce upamiętnić legendarnego niedźwiedzia. Więcej o tym projekcie przeczytacie tu.

AK

Fot. Pamięć.pl – portal edukacyjny IPN