„Rzuć bracie blagę. I chodź na Pragę!” – śpiewa Kapela Czerniakowska. PolskaMowi.pl również zachęca do odwiedzin prawobrzeżnej stolicy a zwłaszcza Muzeum Warszawskiej Pragi. Wstęp bezpłatny!

Na ekspozycji stałej można poznać dzieje miasta od XVI wieku do dziś, a także zobaczyć eksponaty i multimedia związane z lokacją Pragi, tutejszymi bazarami i targami, rzemiosłem, przemysłem, aktywnościami społecznymi, sposobami spędzania wolnego czasu i infrastrukturą.

            Warto też zajrzeć do zabytkowych piwnic Muzeum, które kryją ciekawe instalacje artystyczne. Starsi przypomną sobie tam koncert Steviego Wondera na Stadionie Dziesięciolecia, młodszych z pewnością ucieszą współczesne rytmy. Potem wszyscy mogą posłuchać Archiwum Historii Mieszkańców – czyli anegdot opowiadanych przez prażan.

            Godne polecenia są też wystawy czasowe, w tym m.in. fotograficzna, prezentującą Tarchomin z lat 80., którego już nie ma. Autor fotografii Wiesław Antosik (1938-2013) uwiecznił moment, kiedy to na teren osady, pomiędzy pola i lasy, zaczęło wdzierać się miasto.

            Wizytę w Muzeum warto zakończyć na tarasie widokowym – z góry Praga wygląda bowiem zupełnie inaczej.

AK

fot.  Muzeum Warszawskiej Pragi