Służy do zapinania odzieży, stanowi jej ozdobę i dotykamy go na szczęście, kiedy widzimy kominiarza. 12 grudnia świętujemy Dzień Guzika. Na PolskaMowi.pl prezentujemy muzeum z nim związane.

Muzeum Guzików powstało latem 1997 roku. W naszym domu było sporo guzików, bo moja babcia przed wojną miała sklep pasmanteryjny przy jednej z głównych ulic Łowicza. Od początku interesowałem się symboliczną wymową tych prostych przedmiotów. Muzeum gromadzi guziki jako ślad istnienia konkretnej osoby i jako odniesienie do wydarzenia historycznego. Tym sposobem powstała kolekcja licząca już ponad 4 tysiące eksponatów, których trzonem są guziki personalne należące do znanych postaci historycznych i współczesnych ze świata kultury, nauki, sportu czy polityki – wyjaśnia w rozmowie z reporterką portalu Jacek Rutkowski, kustosz Muzeum Guzików w Łowiczu, jeden z pomysłodawców Dnia Guzika.

            W kolekcji znajdują się guziki m.in. Jana Pawła II, gen. Andersa, Stanisława Lema, Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka, Czesława Miłosza, księdza Adama Bonieckiego, Edwarda Stachury, Gustawa Holubka, Jurka Owsiaka, Stanisława Lema, Wojciecha Kilara, Agaty Wróbel czy Tony’ego Halika. Jest też zbiór należący do honorowych obywateli Łowicza.

            Gdzie, kiedy, za ile? Muzeum Guzików mieści się w Galerii Łowickiej przy ul. Stanisławskiego 10 w Łowiczu. Jest otwarte w godzinach w godzinach 10 -19. Wstęp wolny.
Warto wiedzieć: Dzień Guzika nieprzypadkowo jest obchodzony 12 grudnia, czyli 12 dnia 12 miesiąca. Guziki liczy się bowiem tuzinami, na które składa się 12 sztuk.

Anna Krzesińska

fot. ze zbiorów Muzeum Guzików