Wyobraźcie sobie, że całkowicie gaśnie światło… “Niewidzialna Wystawa” to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której możecie sprawdzić jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu…

Ekspozycja składa się z części widzialnej i niewidzialnej. W tej pierwszej zwiedzający mają możliwość zobaczyć m.in. maszynę do pisania brajlem oraz inne przedmioty i narzędzia, których niewidomi używają na co dzień.
W drugiej części zwiedzający w kilkuosobowych grupach na około godzinę trafiają do całkowicie ciemnych pomieszczeń. Nie mogą zabrać ze sobą zegarków, okularów i telefonów. Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzą ich w podróż, która zmienia życie. „Zabierany” jest bowiem wzrok, ale dzięki temu można odkryć inne zmysły – słuch, węch, dotyk i właśnie w taki sposób „zobaczyć” świat. Na ekspozycji odwiedza się miejsca, które znamy z codziennego życia. Nie zdradzamy jakie, aby odwiedzający wystawę sami przekonali się, jak wygląda świat z perspektywy osoby niewidomej.
Na wystawie „wkładamy” człowieka, który widzi w „buty” osoby niewidomej. Chodzi nam o to, aby żył jak osoba niewidoma, czyli nie sunął zachowawczo po ścianie, ale wyszedł ze swojej strefy komfortu i spojrzał na świat z innej perspektywy. Nie pokazujemy świat osób niewidomych, bo świat jest jeden – osób zdrowych, chorych, widzących, niewidzących, blondynek, brunetek, etc. – podkreśla dyrektor Małgorzata Szumowska.
Ciekawe? Dziwne? Obce? A może naturalne? Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć oczy?
Warto wiedzieć: Często poszukujemy pomysłów na oryginalny, ale niedrogi prezent. Taki, który ucieszy, zaciekawi i da możliwość rozwojów. Takim niezwykłym i zaskakującym podarunkiem może być bilet na „Niewidzialną Wystawę”. Szczegóły znajdziecie tutaj.
AK