Jedni, mimo iż często nie mają takiego obowiązku, ustępują miejsca czy przepuszczają w kolejce kobiety w ciąży. Inni uważają, że tego typu przywileje ciężarnym się nie należą. PolskaMowi.pl przypomina jakie prawa mają panie, które spodziewają się dziecka.

Zgodnie z ustawą „za życiem” każda kobieta w ciąży ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń w gabinecie zabiegowym czy izbie przyjęć. Dzięki temu nie musi czekać tygodniami czy miesiącami na wizytę czy badanie, ale zostanie przyjęta najczęściej tego samego dnia albo nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Również w aptekach będzie ona obsłużona bez konieczności stania w kolejce. Dokumentem, który potwierdza te uprawnienia jest zaświadczenie od lekarza, potwierdzające ciążę oraz dokument tożsamości.

A co z innymi miejscami? W wielu sklepach, głównie tych wielkopowierzchniowych, można znaleźć specjalne kasy pierwszeństwa przeznaczone m.in. dla kobiet w ciąży. Udogodnienia dla pań spodziewających się dziecka często spotykane są w pojazdach komunikacji miejskiej. Wyznaczone są dla nich bowiem specjalne miejsca oznaczone piktogramem.

PolskaMowi.pl przypomina, że ciąża jest pięknym czasem oczekiwania na dziecko, który jednak bywa trudny dla kobiety. Warto więc ustąpić przyszłej mamie miejsca w autobusie czy przepuścić ją w kolejce, ot tak ze zwykłej ludzkiej życzliwości. Ważne jest to także na początku ciąży, kiedy nie jest ona jeszcze widoczna, a zdarza się, że kobieta źle się czuje. Stąd też akcja „Jestem w drodze”, której celem jest dyskretne i zarazem skuteczne uświadomienie innym, że kobieta zostanie mamą. W tym celu powstał znaczek „Jestem w drodze”, dzięki któremu ciężarna będzie mogła w prosty i nienarzucający się sposób poinformować otoczenie o swoim stanie. Zainteresowane przyszłe mamy mogą otrzymać taki znaczek po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie www.jestemwdrodze.pl/znaczek (opłata 5 złotych)

Anna Krzesińska